Kirazda ihracat rakamları belli oldu

Kirazda ihracat rakamları belli oldu

Kiraz üreticilerinin yüzü rekolte düşüşüne rağmen diğer üretici ülkelerde de yaşanan rekolte düşüklüğü nedeniyle güldü.

Kiraz üreticilerinin yüzü rekolte düşüşüne rağmen diğer üretici ülkelerde de yaşanan rekolte düşüklüğü nedeniyle güldü. Türkiye’de kirazda, bu yıl rekolte yüzde 30-40 arasında düşük olsa da İspanya ve İtalya’daki düşüşler nedeniyle ihracatta bir sıkıntı yaşanmadı. 

Türkiye, kiraz ihraç sezonunun başladığı 1 Nisan 2016 tarihinden bu yana 3 ayda 137 milyon 835 bin dolarlık kiraz ihracatı gerçekleştirdi. 2015 yılının aynı dönemindeki kiraz ihracatı ise 69 milyon 533 bin dolar olmuştu. 

REKOLTE DÜŞTÜ

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar; kirazın gelişim zamanında oluşan don ve dolu yağışı nedeniyle İzmir’in Kemalpaşa bölgesi başta olmak üzere Afyonkarahisar’ın Keçiborlu, Isparta’nın Uluborlu ile Konya’nın Akşehir ve Ereğli bölgeleri dahil birçok merkezde kiraz rekoltesinde önemli kayıplar yaşandığını belirtti. Seyyar, rekoltenin Türkiye genelinde yüzde 30-40 düşüş gösterdiğini kaydetti. Bu sezon Avrupa’da özellikle İspanya ve İtalya’daki kiraz rekoltesinde düşüşler meydana geldiğine işaret eden Seyyar, “Rekoltelerde yaşanan düşüşler ortalama ihraç fiyatlarını yukarı taşıdı. Geçtiğimiz yıl 1.5, 2 dolar seviyesinde olan ihraç fiyatı bu yıl 2.5 doları buldu. Miktar olarak geçen sezonun ihracat rakamının altında kalsak bile değer olarak artıda kapatacağız” diye konuştu.

HASAT 15 GÜN ÖNCE BAŞLADI

Kirazın, iklim koşullarından dolayı bu yıl 15 gün önce hasat edildiğini ve ihracatının da önce başladığı bilgisini aktaran Seyyar, şöyle devam etti: “Sezon 15 gün önce başladığı için ihracat rakamlarındaki büyük fark sezon sonunda ortadan kalkacaktır. Miktar olarak 65 bin ton civarında bir ihracat gerçekleşmesini bekliyoruz.”

Türkiye, 1 Nisan-30 Haziran 2016 tarihleri arasında 137 milyon 835 bin dolarlık ihracat yaparken, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyeleri, aynı dönemde 48 milyon 590 bin dolarlık kiraz ihracatı gerçekleştirdi. Türkiye’nin kiraz ihracatının yüzde 35’ini Egeli ihracatçılar yaptı.

Türkiye’nin kiraz ihracatında Almanya 64 milyon 543 bin dolarlık tutarla ilk sırada yer alırken, Rusya 16 milyon 732 bin dolarlık kiraz ihracatı ile Almanya’yı takip etti. Türkiye, Avusturya’ya 10.8 milyon dolarlık, Hollanda’ya ise 10.3 milyon dolarlık kiraz gönderdi. Türkiye’nin kiraz ihraç ettiği ülke sayısı ise 43 oldu.

1 Nisan-30 Haziran 2016 tarihleri arasında Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin kiraz ihracatında 28 milyon 807 bin dolarlık tutarla Almanya ilk sırada yer alırken, Almanya’yı 6 milyon 684 bin dolarlık ihracatla İsveç ve 5 milyon 34 bin dolarlık kiraz ihracatı ile İtalya izledi. (İZMİR)

www.evrensel.net