IŞİD’liler geçmiş emniyet izlemiş

IŞİD’liler geçmiş emniyet izlemiş

Emniyetin istihbarat şube müdürlüklerine gönderdiği yazıda IŞİD üyelerinin, Türkiye’den nasıl geçiş yaptığını adım adım anlattığı ileri sürüldü.

Emniyet Genel Müdürlüğünün 10 Nisan 2015 tarihinde istihbarat şube müdürlüklerine ‘gizli’ ibareli bir yazı gönderdiği ve bu yazıda Avrupa ve Türkiye’deki kanlı saldırıları gerçekleştiren yabancı IŞİD üyelerinin, Türkiye’den nasıl geçiş yaptığını adım adım anlattığı ileri sürüldü. 

Dicle Haber Ajansından Hayri Demir’in haberine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü 10 Nisan 2015 tarihinde 35 ayrı kentin İstihbarat Şube Müdürlüğüne bir yazı gönderdi. Bu yazıda; 

IŞİD’in, yabancı militanların sınır geçişleri için, Suriye-Türkiye sınırında bulunan Tel Abyad’da, sınır yönetim merkezi ve koordinasyon ofisi kurduğu ifade ediliyor. 

O dönem IŞİD kontrolünde bulunan Tel Abyad’da kurulan bu ofisler aracılığıyla, yabancı IŞİD üyeleri hakkındaki bilgiler Türkiye’deki aracılara iletiliyor. Militanların geçişleri de  bu aracılar tarafından gerçekleştiriliyor. 

AYNI GÜZERGAHTAN DÖNÜYORLAR

Yazıda, Suriye’ye geçtikten sonra eğitim alan ve IŞİD’in yaptığı güvenlik soruşturmasından geçirilen yabancı militanların, Türkiye ve Avrupa’daki saldırıları gerçekleştirmek için de aynı güzergahtan geri döndüğü tespitlerine yer veriliyor. Yazıya göre Suriye’ye geçmek için gelen militanlara Suriye’de bulunan başka IŞİD üyeleri referans oluyor ve referans olan kişi geçiş yapacak olan diğer IŞİD’li için “tezkiye (temiz belgesi)” hazırlatıyor. Bağlı olunan emir tarafından belgenin onaylanmasının ardından ise Tel Abyad’da bulunan koordinasyon ofisine gönderiliyor ve ofis aracılığıyla da Türkiye’de geçiş için aracı olan şahsa aktarılıyor. Yazıda, bu aşamadan sonra geçişlerin sağlandığı bilgileri yer alıyor. 

Yazıda, aracı şahsa onay bilgisinin gelmesinin ardından geçiş için bekleyen IŞİD üyelerinin Türkiye’deki şahısla ilişkilendiği, sınırı geçecek şahısların geçişin yapılacağı sınır hattına da doğrudan IŞİD ile çalışan Antep’teki taksiciler aracılığıyla götürüldüğü belirtiliyor. Belirlenen yere gelinmesinin ardından da militanların minibüsle sınır hattındaki Kilis’in Elbeyli ilçesine götürüldüğü ve daha sonra IŞİD’in denetiminde bulunan bölgeden gelen bir başka minibüse bindirildikleri ifade ediliyor.

EMNİYETTEN GÜVENLİK ZAAFİYETİ İTİRAFI 

Yine 2015 yılı kasım ayında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi tarafından tüm kentlerin istihbarat şube müdürlüklerine gönderildiği iddia edilen başka bir yazıda ise, Sabiha Gökçen Havalimanında güvenlik zafiyeti bulunduğu itiraf ediliyor. Söz konusu yazıda Türkiye üzerinden IŞİD’e katılacak yabancı militanların o tarihte özellikle Amsterdam’dan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına gelen uçakları tercih ettiğine yer veriliyor ve daha sonra “Zira söz konusu havalimanındaki güvenlik kontrollerinin daha zayıf olduğunun düşünüldüğü hususlarının tespit edildiği şeklinde bilgiler intikal etmiştir” ifadeleri kullanılıyor. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net