‘Hasta mahpuslar ölüme terkediliyor’

‘Hasta mahpuslar ölüme terkediliyor’

Cezaevlerinde 721 hasta tutuklu bulunuyor. İHD verilerine göre, bunların 300’ü ölüm sınırındaki ağır hasta mahpuslardan oluşuyor.

Türkiye cezaevlerinde 721 hasta tutuklu bulunuyor. İnsan Hakları Derneğinin (İHD) verilerine göre, bunların 300’ü ölüm sınırındaki ağır hasta mahpuslardan oluşuyor.

 Kürt kentlerinde bulunan cezaevlerindeki siyasi mahpusların ülkenin batısındaki cezaevlerine sürgün edildiğine dikkat çeken İHD Cezaevi Komisyonu Üyesi Nuray Çevirmen, özellikle hasta mahpusların sürgün sırasında darp ve işkenceye maruz kaldığını anlattı. Çevirmen ayrıca sürgünün hasta mahpuslar için, “Tedaviden uzaklaştırma” anlamına geldiğine de işaret etti. 

Doktor ve sağlık çalışanlarının da, hasta mahpuslara yönelik insanlık dışı tutumlar sergilediğini belirten Çevirmen, “Doktorlar ya tedavi uygulamıyorlar ya da kelepçeli tedaviyi dayatıyor” dedi. Çevirmen, Kırıkkale Cezaevinde Rıza Torku’nun ameliyat için hastaneye getirilmesini örnek göstererek, “Doktor Raziye D. kelepçeli ameliyatı dayatıyor. Rıza Torku bu uygulamayı kabul etmediği için ameliyat olamadan cezaevine geri getiriliyor” dedi.Hakkari İl Genel Meclisi Üyesi Sibel Çapraz’ın 15 ameliyat olduğunu ve 4 ameliyat daha geçirmesi gerektiğini belirten Çevirmen, Çapraz’ın da cezaevinde ölüme terk edildiğini kaydetti.

‘TOPYEKÜN SAVAŞ İLAN EDİLDİ’

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUAD-FED) İç Anadolu Temsilcisi Daimi Gören ise, savaşla birlikte cezaevlerindeki baskıların da artırıldığının altını çizdi. Defalarca Adalet Bakanlığıyla ve  Cezaevleri Genel Müdürlüğüyle görüştüklerini dile getiren Gören, “Her defasında bize ‘Haklısınız bu konu hakkında çalışmalarımız devam ediyor, iyileştireceğiz’ dediler ama sonuç aynı. Bunu bir devlet politikası olarak uyguluyorlar. Bunu kırmak için biz 102 haftadır hasta tutsakların serbest bırakılmaları için eylem yapıyoruz; yurttaşlar daha duyarlı olmalı. Onların desteğini bekliyoruz ancak özellikle milletvekilleri bu politikalardan sorumludur. Mecliste cezaevi komisyonu var. Komisyon üyelerinin kendi parti görüşlerinden uzak bir politika sergileyip vicdanlı davranmaları gerekiyor. İnsanları ölüme terk etmeyelim, bu bir nevi soykırımdır, buna izin vermeyelim” çağrısında bulundu. (Ankara/DİHA)

www.evrensel.net