Polise ‘terbiyesiz’ dedi, 7 bin 80 lira para cezası aldı

Polise ‘terbiyesiz’ dedi, 7 bin 80 lira para cezası aldı

Down sendromlu 9 yaşındaki oğlunun paçasını tozlattığı için tartıştığı polise 'terbiyesiz' diyen Mustafa Yıldız'a 7000 TL para cezası verildi.

Konya’da tornacılık yapan 36 yaşındaki Mustafa Yıldız, down sendromlu 9 yaşındaki oğlunun, ayağıyla paçasını tozlattığı için tartıştığı polise 'terbiyesiz' diyerek hakarette bulunduğu gerekçesiyle 7 bin 80 lira adli para cezasına çarptırıldı.

Olay, geçen 10 Ocak tarihinde Selçuklu Belediyesi Spor Salonu’nda oynanan ve geliri down sendromlu çocuklara bırakılacak olan Torku Konyaspor - Trabzonspor basketbol karşılaşması sırasında meydana geldi. Sanayide tornacılık yapan Mustafa Yıldız, eşi 31 yaşındaki Fatoş, down sendromlu oğlu E. ve diğer oğlu 11 yaşındaki A. ile birlikte basketbol maçına gitti. İlk kez basketbol maçına giden Yıldız ve ailesi  Trabzonsporlu taraftarların bulunduğu bölüme oturarak karşılaşmayı izlemeye başladı.

AYAĞIYLA POLİSİN PAÇASINI KİRLETTİ

Bu sırada down sendromlu E. karşılaşmanın heyecanı ile oturduğu koltukta sürekli hareket ederken, yanında oturan ve maçta görevli polis R.G.'nin pantolonunun paçasına ayağıyla vurup kirletti. İddiaya göre baba Mustafa Yıldız’ı uyarmasına rağmen aynı durumun devam etmesi üzerine sinirlenen polis R.G.,  yüksek sesle "Oğlunu al diğer tarafa oturt" diyerek tepki gösterdi. Oğlunun ağlaması üzerine polisi uyaran Mustafa Yıldız, "Bu çocuk özel bir çocuk. Niye böyle davranıyorsun. Terbiyesiz herif" diyerek karşılık verdi. Polis R.G.'nin baba Mustafa Yıldız’ı sert bir şekilde yukarıya çağırması üzerine tribünde oturan diğer aileler de müdahale edince olay büyümeden yatıştırıldı.

KARŞILIKLI HAKARET DAVASI AÇILDI

Hayatında ilk kez ailesiyle birlikte basketbol maçına giden ve yaşadığı olay karşısında oğlunun ağladığını gören baba Mustafa Yıldız, polis R.G. hakkında, kendilerine hakarette bulunduğu iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na şikayetçi oldu. Bunun üzerine polis R.G. hakkında 'Hakaret' suçundan kamu davası açıldı. Polis R.G. de kendisine hakarette bulunulduğu iddiasıyla Mustafa Yıldız’dan şikayetçi oldu.

POLİSE BERAAT, BABAYA PARA CEZASI

Konya 12’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karşılıklı hakaret davası 2 hafta önce karara bağlandı. Polis R.G., kesin ve inandırıcı delil bulunamadığı için hakaret suçundan beraat etti. Mahkeme heyeti Mustafa Yıldız’ın ise 'Terbiyesiz polis. Bir çocuğa tahammül edemiyor musun? Ne biçim polissin' diyerek hakaret suçunu işlediğine karar verdi. Yıldız, 'Görevli memura hakaret' suçundan 354 gün, günlük 20 liradan olmak üzere toplam 7 bin 80 lira adli para cezasına çarptırıldı aldı. Polis R.G.'nin bin 800 liralık avukatlık masrafını da Yıldız'ın ödemesi kararlaştırıldı.

Mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verirken, 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına ve bu süre içerisinde suç işlemediği takdirde hükmün ortadan kaldırılmasına karar verdi.

'HAKKIMI SONUNA KADAR ARAYACAĞIM'

Mahkemede aldığı ceza karşısında büyük şaşkınlık yaşadığını belirten Mustafa Yıldız şunları söyledi: "'Terbiyesiz' sözünden dolayı bu cezayı aldık. Ben polis memuruna küfür etmedim. Sadece kullandığım 'Terbiyesiz' kelimesi. Bu kelimeye de 7 bin 80 lira adli para cezası aldım. Emircan özel bir çocuk olduğu için daha kirletmenin ne olduğunu bilmiyor. Ben de oğlum üzüldüğü ve ağladığı için polis memuruna tepki göstermiştim. Ama bu kararı bozdurmak için üst mahkemeye itirazımı yapacağım. Ayrıca Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) de müracaatta bulundum. Oğlum için hukuk mücadelemi sürdürmeye devam edeceğim. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğim."

POLİSLERDEN KORKUYOR

Olay sonrası oğlunun psikolojisinin bozulduğunu kaydeden Mustafa Yıldız şöyle devam etti: "Oğlumun şu anda polislerle arası hiç iyi değil. Otomobille giderken bir polis aracı gördüğü zaman görünmemek için başını aşağıya indiriyor. Başka bir karakoldan davet geldi. Oğlumu polis arkadaşlarla barıştırmak için oraya götüreceğim. Ama bu olayla ilgili sonuna kadar gideceğim. Çünkü oğlum burada haklıydı ve gece onun gecesiydi. Terbiyesiz kelimesi bence hakaret değil. Çünkü o öyle davrandığı için söyledim. Olayda mağdur olan bizdik ama yine biz ceza aldık. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız." (DHA)

www.evrensel.net