CHP: ‘Süreç yönetilmezse çatışma çıkar’

CHP: ‘Süreç yönetilmezse çatışma çıkar’

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Suriyelilere vatandaşlık tartışmalarına ilişkin 'Bu süreç iyi yönetilemezse çatışmalara da neden olur' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Suriyelilere vatandaşlık tartışmalarına ilişkin, “Bir gece akla esince hadi vatandaşlık veriyoruz demek çok farklı bir düzlemde tartışmalara neden olacaktır. Bu süreç iyi yönetilemezse çatışmalara da neden olur” dedi.

Tekin, yaptığı açıklamada, CHP olarak başından beri, mülteci krizini iç politika malzemesi yapmayan, mültecilerin insan haklarını koruyan, kalıcı bir anlaşma yapılması gerektiğini savunduklarını belirterek şöyle dedi:

“Ancak geldiğimiz noktada milyonlarca mülteci siyasi propaganda malzemesi yapılmış, dünleri, bugünleri ve yarınları, siyasilere hizmet eder hale getirilmiştir.

Bugün ise Suriyeli mültecilerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hiçbir kurum, kuruluş ya da uzmanla istişare etmeden bir gece aklına gelen bir planın ortasında kaldığını görüyoruz. Bizler kalıcı politikalar izlenmesini hep destekledik. Ancak bir gece akla esince hadi  vatandaşlık veriyoruz demek çok farklı bir düzlemde tartışmalara neden olacaktır. Bu süreç iyi yönetilemezse çatışmalara da neden olur.

Türkiye’de bugün 2.7 milyon Suriyeli mülteci var. Bunların neredeyse yarısı çocuk.

Yani Erdoğan 1 milyon çocuğun hayatını kendi siyasi emellerine alet etmekten, nefret söylemini körüklemekten, Suriyeli ‘kardeşlerimiz’ derken, en derine düşmanlık ekmekten vazgeçemiyor.

Dün, Suriyeli mültecileri vatansız bırakan dış politikanın mimarı olanlar, bugün onlara vatandaşlık vadediyorlar. Ne acı...” (Ankara/ANKA)


 

www.evrensel.net