05 Temmuz 2016 20:35

TMMOB: Sermayeye düşük ücretli mimar-mühendis tasarısı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, hükümet tarafından kabul edilen “Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı”na tepki gösterdi. 

TMMOB: Sermayeye düşük ücretli mimar-mühendis tasarısı

Paylaş

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülen ve hükümet tarafından kabul edilen “Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı”na tepki gösterdi. 

Komisyonda kabul edilen tasarının, birçok akademik meslek disiplininin yanı sıra mühendis, mimar ve şehir plancılarını kendi ülkesinde yabancı saydığı belirtilen açıklamada Korkmaz, “Yasa tasarısı, akademik ve mesleki yeterliliğini kanıtlamayan yabancıyı nitelikli işgücü, kanıtlayan ülke vatandaşını ara eleman konumuna getirmektedir. Yabancıya bağımsız çalışma izni veren tasarı, ülke vatandaşının serbest çalışma hakkını ise elinden alarak yabancıların yanında düşük ücretli çalışan konumuna getirmektedir” dendi. 

SERMAYE LEHİNE DEĞİŞİKLİK

İktidarın TMMOB Yasası’nda yapacağı değişiklikle Türkiye’nin kapılarını akademik ve mesleki yeterliliği kanıtlanmamış yabancı mühendis, mimar ve şehir plancılarına sonuna kadar açtığını ifade eden Korkmaz, “Hiç bir ülke tek taraflı olarak kendi vatandaşı aleyhine taviz vermez. Ancak, siyasal iktidar, tek bir ülke lehine değil, dünyadaki 191 ülkenin sermayesi lehine kendi vatandaşının aleyhine yasa hazırlamıştır. Kimsenin gitmek istemediği Suudi Arabistan bile, ülkemiz mühendis, mimar ve şehir plancılarına ülkelerine girişte sınav uygularken, Türkiye’de Suudi mühendis, mimar ve şehir plancıları diploma denkliğine ve mesleki yeterliliğe tabii olmayacaktır. Suudi Arabistan ise sadece bir örnektir” dedi.

DENETİMSİZLİK

Hazırlanan tasarının yasayla akademik ve mesleki yeterliliği olmayan mühendis, mimar ve şehir plancılarına denetimden muaf olarak Türkiye’de çalışmasının önünü açtığını dile getiren Korkmaz, şöyle devam etti: “Yabancı bir üniversiteden mezun yurttaşımız ülkemizde çalışacağı zaman her türlü denetimden geçecekken, aynı üniversiteden mezun yabancı ülke vatandaşı ülkemize hiçbir denetimden geçmeden girecektir. Meclise sunulan yasa taslağı, denetimsiz bir sermaye akışı ve denetimsiz bir hizmet sunumunu yasalaştırmak anlamına gelmektedir. Biz, yabancıların çalışma izni konusunda değişiklik yapan bu tasarının Meclis gündeminden çekilmesini istiyoruz. Kendi ülkesinde yabancı konumuna getirilen mühendis, mimar ve şehir plancıları, yurttaşlık haklarını elinden almak isteyenlere dur diyecektir. Mühendisini, mimarını, şehir plancısını gözden çıkaranlar bilmelidirler ki, bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancıları da kendilerini gözden çıkaracaktır.”  

TMMOB’NİN TASARIYA ELEŞTİRİLERİ

Türkiye vatandaşı olan mühendis, mimar ve şehir plancılarını uluslararası sermayeye teslim etmeye çalışan iktidarın anayasal suç işlemeye hasırlandığını kaydeden TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Korkmaz, “Bu yasa tasarısı,
1)  Hizmet sunumunda vatandaşa değil yabancıya öncelik veren,
2) Vatandaşı için aradığı koşulları yabancıdan istemeyen,
3) Mühendislik, mimarlık, hekimlik vb hizmetlerde yabancılarda akademik ve mesleki yeterlilik aramayan,
4)  Ülkemizde işsizlik oranının yüksek olduğu üniversite mezunlarını görmek yerine, yabancı şirketlerin ülkeye getireceği -mühendis, mimar, şehir plancısı olduğunu dahi bilmediğimiz- kontrol edilmeyen beyana dayalı mühendis ve mimarların istihdamına olanak veren,
5) Vergi ödemelerine gerek olmaksızın, yabancıların uzaktan (ülkeye gelmeden) hizmet sunmasını sağlayan,
6) Yabancıların serbest meslek mensubu olarak kendi ad ve namlarına kolayca hizmet sunmalarının önünü açarak kendi vatandaşı aleyhine haksız rekabet ortamı yaratan,
7) Yabancılara, nitelikleri bir yana, çalışma ve ikamet izni dahi almalarına gerek kalmaksızın muafiyet tanıyan,
8) Kamu yararına dernek ve vergi muafiyeti olan vakıflarda yabancılara çalışma iznine tabi olmadan çalışma hakkı veren,
9) AR-GE ve serbest bölgeler konusunda özel hüküm getiren bir niteliğe sahiptir. (İstanbul/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

MİT Ankara Katliamı’ndan 19 gün önce emniyeti uyarmış

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten tutuklu yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa