05 Temmuz 2016 04:57

Evdeki hesap çarşıya uymadı

Normal günlerde iğne atsan yere düşmeyen Eminönü, bayram öncesi neredeyse sinek avlıyor.

Evdeki hesap çarşıya uymadı

Paylaş

Eylem NAZLIER
Zülal KOÇER
İstanbul

Normal günlerde iğne atsan yere düşmeyen Eminönü, bayram öncesi neredeyse sinek avlıyor.

Patlayan bombalar, artan yoksullukla birleşince Eminönü diğer bayramları mumla arar hale gelmiş. Her şeye rağmen alışverişe gelenler ise pahalılıktan şikayetçi. Eli boş dönenler, almak istediğini en ucuzunu bulmak için saatlerce dükkan dükkan dolaşanlar... Esnaf ise siftah yapamamaktan şikayetçi...

‘HİÇBİR ŞEY ALAMADIM’

Fatmagül Ergün 63 yaşında bir emekli. Torunlarına bayram hediyesi almak için gelmiş. Ama fiyatlar pahalı geldiği için bir şey alamamış. “Hiçbir şey alamadım geri gidiyorum. Ülkede kesinlikle refah yok. Parası olana her şey var. Biz bu ülkede kesinlikle yaşamıyoruz. 3 ayda bir maaş alan insanlarız, ben anneanne olarak torunuma hediye alamıyorum. Hediye almadan da geri gideceğim, bunun hesabını kim verir? Emekli ölsün, işçiler ölsün, iş adamları yaşasın. Parası olana bayram, bizlere bayram yok. Millet sarayda oturuyor, biz baraka da. Yazıklar olsun bu ülkeyi yönetenlere” dedikten sonra yoluna devam ediyor.

‘UCUZUNU BULURSAK ALACAĞIZ’

Veli Omaç 2 çocuğuyla beraber bayram alışverişine gelmiş. Asgari ücret alan Omaç evin tek çalışanı. ‘Çocukların yüzünü bari bayram güldüreyim’ diye Eminönü’ye geldiklerini söylüyor. Oda fiyatlardan şikayetçi. “Fiyatlar bütçemize uygun değil, mecburen yetirmeye çalışıyoruz. Çocuklar bayramlık istiyor. Ne yapalım?” diyor. Omaç’ın 12 yaşındaki oğlu babasının durumunu bildiğinden olsa gerek söze giriyor: “ Biz de geziyoruz, ilgimizi çeken şeyleri almaya çalışıyoruz, uygun fiyata bulmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar alamadık. Bulursak ucuz, paramıza uygun alacağız.”

‘ÇOLUK ÇOCUĞU SEVİNDİREMİYORUZ’

Mehmet Nuri Okur, inşaat işçisi ve 2 çocuğu var. O da alışveriş yapamayanlardan. “İdare etmeye çalışıyoruz, kıt kanaat geçiniyoruz diyor. Fiyatlar geçen seneye göre pahalı. Ortalama biri için oldukça yüksek fiyatlar var. Bayram alışverişi yapamadım. Parası olana sıkıntı yok” diyor.

Alışverişe ailesiyle gelen Tevfik Canlı, Eminönü’de diğer senelerde yaşanan yoğunluğun bu sene olmadığını söylüyor. Sebebini ise patlayan bombalara bağlıyor. Sabahtan beri dolaştıklarını söyleyip ekliyor, “Evdeki hesap çarşıya pek uymadı. Bunda esnafların da suçu yok, gördüğümüz kadarıyla onlarda da iş yok. Çoluk çocuk var bekliyorlar bayramda bir şeyler. Patlamalardan sonra bu böyle oldu.”

Neslihan Dadaş 48 yaşında ev hanımı, pahalılıktan yakınıyor ve ekliyor: “Almak istediklerimizi alamadan çıkıyoruz. Söylemek istediğim şey pahalılık. İnsanlar bayramlarda çoluk çocuğunu sevindiremiyor. Bayram şekeri bile alamıyoruz siz düşünün.”

FİYATLAR ÇOK NORMAL!

Trabzonlu olduğunu söyleyen Ömer ise her şeyden memnun olduğunu söyleyip konuşmak istiyor. Emekliymiş. Halinden çok memnun olduğunu söyleyip devam ediyor: “Hesaplar çarşıya uydu. Fiyatlar çok normal. Kendini taşıyana hesaplar çok normal. Her şeyi aldık.” Aldıklarına bakıyoruz sadece şeker ve kolonya....

SİFTAH YAPAMAYANLAR VAR

Esnafla da konuşuyoruz. Furkan Öztürk, 10 yıldır Eminönü’de esnaflık yapıyor. Biz sormadan o konuşuyor: “Hiçbir yerde iş yok. Siftah yapmadan dükkanı kapatıp giden var. Esnaf kan ağlıyor Eminönü gibi bir yerde. Bayram alışverişi nedir? Şeker ve çikolata o bile satılmıyor. Son zamanlardaki yaşanan bomba olayları da etkiledi. Millet sokağa çıkmaya korkuyor, kalabalıktan korkuyor. Hiçbir şey eskisi gibi değil” dedi.

Esnaf Ferhat Delen de dertli: “Bu sene işler yok, sadece bayramda değil. Bombalardan dolayı işler bitmiş durumda, Eminönü bitmiş. Ekonomi o kadar büyük bir bunalımın içinde ki o yüzden insanlar pek alışveriş yapamıyor. Eminönü’de bir canlılık yok, işler de çok kesat”

Başka bir esnafın yanına uğruyoruz. Ozan Duman genç bir esnaf. Piyasaların durgunluğundan şikayetçi. ‘Bayram geldi kötü geldi’ diyen Duman, “Nasıl bir bayram anlamadım. Alışveriş yapan yok. Normalde bayram arifelerinde burada iğne atsanız yere düşmezdi. Geçen seneler daha iyiydi, satışlar daha güzeldi. Bombalardan dolayı hem bizim vatandaşlar hem turistler gelmiyor. Korkuyorlar” dedi.

HAFTADA 300 LİRA İÇİN...

Erkan 14 yaşında. Elindeki dövizde ise kocaman nikah şekeri ve davetiye yazısı var. Evlenmek üzere olan çiftleri bu dövizle mağazaya yönlendirmeye çalışıyor. Babası inşaat işçisiymiş. Destek olmak için bayram arifesinde çalışıyor, bayramda da çalışacağını söylüyor. Haftalık 300 lira için. Erkan için bayram demek çalışmak demek...

ÖNCEKİ HABER

Avcılar Belediyesi işçileri: Kazandığımız gün bayram olacak

SONRAKİ HABER

Belçika Başbakanı Michel'in istifası, Kral'ın masasında bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa