‘Göçmen karşıtlığı ırkçılığı yükseltir’

‘Göçmen karşıtlığı ırkçılığı yükseltir’

Erdoğan'ın Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceğine yönelik açıklamasını Dicle Üniversitesi Araştırma Görevlisi Vedat Koçal'a sorduk.

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi konusunda adımların olduğunu açıklamasının ardından çeşitli tartışmlar başladı. Dicle Üniversitesi Araştırma Görevlisi Vedat Koçal, bu durumun Türkiye’de halklar arasında bilhassa da Türk kimliğinin yükselişi üzerinden  ırkçı bir rüzgarın estirilmesine neden olabileceğini söyledi. Koçal, konuya dair kaygıları ve eleştirileri gazetemize değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kilis’te katıldığı iftar programında açıkladığı vatandaşlık ‘müjdesi’ni şu sözlerle duyurmuştu, “Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığımızın attığı adımlar var. Bakanlığımız oluşturduğu ofisle takip etmek suretiyle bu kardeşlerimize, bu yardımı, bu desteği yaparak vatandaşlık imkanını vereceğiz”.

‘IRKÇI BİR ŞEKİLDE ELE ALINMAMALI’

Dicle Üniversitesi Araştırma Görevlisi Vedat Koçal bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya özrü sonrasında açıklamasını Rusya ile diplomatik bir anlaşma sonucu olabileceğini belirterek, “Rusya ile yapılan diplomatik anlaşmayla ilgili acaba Suriye’deki cihatçıların bölgeden boşaltılmasıyla ilişkili olabilir diye akıllara geliyor” dedi. Vatandaşlık verilmesi yetkisinin hali hazırda Türkiye’de bakanlık ve hükümette olduğunu belirten Koçal, vatandaşlık konusundaki kriterlerin nasıl olacağı konusunda belirsizlikler olduğuna da vurgu yaptı. “Bu konunun bir de Maraş’ta, Sivas’ta Alevi nüfusun yoğunlukta olduğu yerlerde kurulan kamplarla da ilişkilendirilmesi gerekiyor” diyen Koçal, mültecilere vatandaşlık verilerek çeşitli bölgelere yerleştirilerek bölgelerin demografisinin değiştirilmesinin mi amaçlandığını sordu. Bu ve benzeri kaygılar içerisinde bu durumun olumlu olarak değerlendirilemeyeceğini kaydeden Koçal, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunun salt ırkçı bir bakış üzerinden de ele alınmaması gerektiğini dile getirdi. Konuyu, yaşanabilecek olumsuzluklar üzerinden değerlendirdiğini belirten Koçal, örneklemelerle kaygıları ifade etti.

Koçal, “Henüz adı konmamış olan ve sürekli üzeri örtülen Suriyeli ucuz işçiliği diye bir şey var ve bu durum tıpkı Avrupa’dakine benzer bir şekilde göçmen karşıtlığı üzerinden bir ırkçılık ve aşırı sağ yükselişe bir rüzgar katar diye de endişeliyim. Suriyeli misafirlere, göçmenlere verilecek vatandaşlık doğal olarak iktisadi hakları da beraberinde getirecek. Çalışma, yerleşme hakkı Türkiye’de kriz ortamında bile olsa alışagelmiş istihdam politikalarını etkileyecektir. Son günler de internet ortamında bilhassa gördüğüm şey, göçmen karşıtlığı üzerinden bir Türk kimliğinin ırkçı bir temelle yükselişi söz konusu. Bir diğer husus da konunun Kürt sorunuyla ilgisi. Türkiye’nin bir numaralı sorunu Kürt sorunudur. Suriye’de de Kürt sorunu iç savaşın bağlayıcı meselesi olduğunu da biliyoruz. İslami çetelerle Rojava’da ve civarda hala bir sıcak savaş yaşanıyor. Katliamla ilişkilendirilen bir savaş yaşanıyor. Tüm bunları göz önüne aldığımızda vatandaşlık meselesi bu sorunların hepsinde de etkiyecek. Ben bu politikalar etrafında bir vatandaşlık meselesinin daha çok olumsuzluklar doğuracağı kanaatindeyim.”

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Temmuz 2016 00:50
www.evrensel.net