Irak halkından hükümete ‘güvenlik’ tepkisi

Irak halkından hükümete ‘güvenlik’ tepkisi

IŞİD’in üstlendiği Bağdat’taki patlamada güvenliği sağlamakta yetersiz kalmakla suçlanan Irak hükümetine tepkiler büyüyerek artıyor. 

IŞİD’in üstlendiği Bağdat’taki patlama 200’den fazla can kaybına neden olurken, güvenliği sağlamakta yetersiz kalmakla suçlanan Irak hükümetine tepkiler büyüyerek artıyor. 

IŞİD’in pazar sabahı Irak’ın başkenti Bağdat’ın en işlek ve kalabalık bölgesinde düzenlediği bombalı saldırısında içinde çok sayıda çocuğun da bulunduğu onlarca sivil öldü. Patlama Ramazan Bayramı’nın hemen öncesinde yani sokakların en kalabalık olduğu an gerçekleştirildi. Irak hükümeti ise giderek artan saldırıları engelleyememekle suçlanıyor. El Cezire’nin haberine göre, Bağdat’ta hükümete öfke artıyor. 

Ağırlıklı olarak Şii’lerin yaşadığı yerleşim yeri Karada’da meydana gelen saldırı ile ilgili polis raporu, ölenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğunu; insanların alışveriş merkezi ve eğlence merkezi içinde boğularak veya yanarak  öldüklerini ortaya koydu. 

Öte yandan yıkılan binaların altında cesetlerin kalmış olabileceğinden ve ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor.  

HÜKÜMETE GÜVENLİK ÖFKESİ SOKAĞA TAŞTI

Başbakan  Haydar İbadi saldırıyı ‘kınarken’, ülke çapında üç gün süreyle yas ilan edildi. Fakat İbadi’nin açıklamaları Irak halkını sakinleştirmeye yetmedi. Pazar geç saatlerde, hükümetin yetersizliğini protesto eden Iraklılar, saldırının gerçekleştiği Karada’dan İbadi’nin evine yürüyüş başlattılar. El Cezire’ye konuşan Iraklılar bu kadar büyük miktarda patlayıcının kontrollerden geçip sivillerin olduğu mahallelere nasıl girebildiğini sorguluyor, bu güvenlik zafiyetinden dolayı hükümetin doğrudan suçlu olduğunu söylüyorlar. 

Yine pazar sabahı başka bir patlama da yine Şiilerin ağırlıklı olarak yaşadığı başka bir mahallede meydana gelmişti. Kalabalık bir markette gerçekleşen patlama da, 5 can kaybına sebep olurken, yetkililer patlama ile ilgili çelişkili bilgiler veriyor. 

Bazı kaynaklar olayın bombalı saldırı olduğunu söylerken , İçişleri Bakanlığı patlamaya kaza ile çıkan yangının neden olduğunu açıkladı.

FELLUCE’NİN İNTİKAMI MI?

Karada patlaması, bu yıl Irak’ta yaşanan en şiddetli bombalı saldırı oldu. Irak ordusunun Felluce kentini IŞİD’in elinden almasının hemen ardından yaşandı. Bu nedenle Iraklı Politikacı Muvaffak Baker el Rubai tarafından  “Felluce’nin intikamı” olarak değerlendirildi. Rubai, İŞID’in Irak ordusu karşısında düzenli olarak toprak kaybettiği için ve militanlarının moralini yükseltmek amacıyla bu tarz bombalı saldırılara başvurduğu yorumunu yaptı.

Her ne kadar Irak ordusu bir çok yeri IŞİD’den kurtarsa da, terörist grup hâlâ elindeki büyük yerleri tutmayı ve büyük çapta sivil kaybına neden olan saldırılar düzenlemeyi başarıyor. Irak’ın en büyük ikinci şehri Musul da hâlâ IŞİD’in kontrolü altında bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net