03 Temmuz 2016 22:31

Yüksekdağ: Türkiye adı konulmamış bir İŞİD üssüdür

Adana'da partisinin düzenlediği iftar yemeğine katılan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Türkiye'nin adı konulmamış bir IŞİD üssü olduğunu söyledi

Yüksekdağ: Türkiye adı konulmamış bir İŞİD üssüdür

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin Adana'da düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Denizli Mahallesi'nde bulunan Semt Pazarı'nda verilen yemeğe, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın yanı sıra binlerce kişi katıldı. Dualar eşliğinde açılan iftarın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, zor ve karanlık bir dönemden geçtiklerini belirtti.

Karşılarında boyun eğen bir halk istediklerini kaydeden Yüksekdağ, "Karşılarında Saray'a karşı izaha geçmiş bir halk ve bir irade istiyorlar. Ama bizler bu Saray'ın zulmüne hiç bir zaman boyun eğmeyeceğiz. Bu karanlık içinde aydınlık olan tek şey direnen halkın iradesidir. Bizler halka kazanma söz verdik. Verdiğimiz her sözü tuttuk bunu da tutacağız. Rojava'da bunu yerine getirdik, Ortadoğu'da bunu yaptık. 7 Haziran'da 1 Kasım'da sözümüzü tuttuk. Cizre'de Nusaybin'de bu toprakların her karışında, her yerinde sözümüzü tuttuk ve tutacağız" dedi.

'İKTİDARLARI İÇİN ZULÜM ABLUKALARINI KURDULAR'

Saray'ın iktidarını kurmak için zulüm ablukalarını kurduğunu ifade eden Yüksekdağ, şöyle devam etti: "Bu ablukaları kırmak da bizim işimiz. Zulümle savaş ve zorbalıkla bu haklı davayı teslim alacaklarını sandılar. Ama 90'larda yanıldıkları gibi bu seferde tarihin kanlı sayfalarına gömülecekler." Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sarf ettiği "PYD İŞİD'ten daha fazla terörist" sözlerini hatırlatan Yüksekdağ, "Onun dediği PYD, Rakka'da ve Minbic'te insanlık düşmanlarına karşı savaşan bir insanlık hareketini temsil ediyor. O PYD ve QSD, demokratik güvencenin ta kendisidir. Türk devletini temsil edenler ne yapıyor. İŞİD her gün Türkiye'de saldırı düzenlerken bizimle uğraşıyor. Halkı savunmak yerine halka karşı mücadele ediyorlar. Saray kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman ilan etti" şeklinde konuştu. 

"Türkiye adı konulmamış bir İŞİD üssüdür" diyen Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Bunu da AKP- Saray iktidar yaptı. Atatürk Havaalanı'na yönelik sonrası Saray ve AKP hiç bir şey olmamış gibi köprü açılışı gerçekleştirmiştir. Bunlar kendi çıkarı dışında hiç bir şeyi düşünmüyor. Bu toprakların güvenli ve demokratik bir zeminde olması için mücadelemizi yürüteceğimizi belirtiyorum. Türkiye'yi İŞİD'e peşkeş çekenlere teslim etmeye niyetimiz yok.

Devlet güçleri tarafından Lice'de operasyon ve katliamlar yapılıyor. Lice yanıyor, köyler yakılıyor. Yıkılan kentler yaralarını sarmaya çalışıyor. Bizim ormanımız, ağacımız ve taşımızdan korkuyorlar. Dün Liceli iki arkadaşımızın cenazesine saldırdılar. Bu kadar alçalmış bir iktidar yoktur. Bizler tüm bu saldırılar karşısında mücadeleyi büyüteceğiz. Direne direne kazanacağız.

Yapılan konuşmanın ardından program sona erdi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Otluk alanda başlayan yangın makilik alana sıçradı

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa