Mültecilere 'vatandaşlık hakkı' siyasi rant için veriliyor

Mültecilere 'vatandaşlık hakkı' siyasi rant için veriliyor

Erdoğan’ın, Suriyeli mültecilere ilişkin,  “Vatandaşlık vereceğiz’ açıklamasına değerlendiren CHP ve siyasi hesaplar ve oy için yapıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriyeli mültecilere ilişkin,  “Vatandaşlık vereceğiz’ açıklamasına değerlendiren CHP ve HDP, ‘vatandaşlık hakkın’ siyasi hesaplar ve oy için yapıldığına vurgu yaptı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı açıklamada, 6 yılın sonunda, bir gecede aydınlanmış gibi “Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz” çıkışının, yalnızca yeni bir siyasi rant arayışı ile değerlendirilebileceğini belirterek “Vatandaşlık verince tüm sorunlar ortadan kalkacak mı? Bugüne kadar çok küçük bir azınlığın kalabildiği kampları yapmak dışında kılını kıpırdatmayan AKP hükümeti, bir nüfus kağıdı ile hiçbir sorunun ortadan kalkmayacağını aslında biliyor. Ama hesap zaten insanlık değil, hesap başka” diye konuştu. 

3 milyon insanın bir anda vatandaş yapılması toplumda çok büyük travma yaratacağını söyleyen Ağbaba şunları söyledi: “Biz Göç ve Uyum Bakanlığı kurulmasını bu yüzden istiyoruz. Entegrasyon, belirli bir zaman zarfına yayılan, bir yolu yöntemi, prosedürü olan bir olgudur. Vatandaşlık, bu husus göz önüne alınarak belirli bir mevzuat çerçevesinde uygulanmalı. Tek kalemde bir küçük ülke nüfusu kadar insanın eline bir kağıt parçası verilerek bu sorun çözülmez. Aksine sorunları katlar. Buna Türkiye hazır değildir. Mülteci krizi günlük siyasi hesaplara alet edilmeden çözülmelidir.Erdoğan’ın aklındaki plan hem Türkiye için, hem de Suriyeli mülteciler için çok tehlikeli bir plandır. 3 milyon insanı topluma entegre etmeden vatandaş yapmak, Türkiye’de uygulanmak istenen, AKP’nin uzak olduğu farklı kesimlere yönelik çok kapsamlı bir toplum mühendisliği projesi ile açıklanabilir. Bunu daha önce yapan bir Hitler vardı. 21. yüzyılda böylesi bir düşünce sadece ‘akıl dışı’ tanımı ile ifade edilebilir.” 

HDP: DEMOGRAFİK YAPIYI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR

Konuyla ilgili HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen,  DİHA’ya değerlendirmede bulundu. Erdoğan'ın başından beri mültecileri bir dış politika aracı olarak kullandığına dikkat çeken Bilgen, “Avrupa'yı bununla tehdit etmeyi ve başka taleplerini elde etmeyi alışkanlık haline getirdi. Şimdi de aynı tehdit aracını iç politika da kullanmaya çalışıyor. Demografik planlamalar ve siyasi hesaplar için mültecileri araçlaştırılıyor” dedi. Bilgen, AKP’nin iktidar hesapları üzerinden meseleye yaklaştığını ifade ederek, “Bunlar doğru hesaplar değil, bunlar ne Kürt sorunun çözümüne katkı sunar ne de Alevilerdeki kaygıyı ve endişenin giderilmesini azaltmayacaktır” dedi. Bu durumun toplumda çatışmayı körükleyeceğini ve mültecileri de hedef haline getireceğini ifade eden Bilgen şunları söyledi: “Mülteciler ucuz iş gücü olarak görülecektir. Mültecilere oy deposu olarak bakılması mültecileri hedef haline getirecektir. Burada insanların ulusal sınırlarla hak ve özgürlüklerinin ayrımcı biçimde dizayn edilmesini asla doğru bulmuyoruz. Ama Türkiye şimdiye kadar coğrafi çekinceyi bile kaldırmadı. Suriye'den gelenlere mülteci statüsü bile verilmedi. Bunlar geçici sığınmacıdır. Dolayısıyla mülteci haklarını bile çok görenlerin şimdi vatandaşlık hakkından söz etmesi garip bir durum. Eğer bir adım atılacaksa ilk yapılması gereken mülteci haklarını dünya standartlarında Suriyelilere tanımaktır.” (HABER MERKEZİ)

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün akşam Kilis’te iftar yemeğine katıldı. Suriyelilerin de katıldığı iftarda konuşan Erdoğan, “Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda attığı adımlar var. Ellerinden geleni bakanlığımız oluşturduğu bir ofisle takip etmek suretiyle bu yardımı bu desteği yaparak onlara vatandaşlık imkanını vereceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net