03 Temmuz 2016 17:37

Ankara'daki tarihi Havagazı Fabrikası alanı betona dönüşecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı kararla tarihi, Maltepe Elektrik ve Havagazı Fabrikası'nın arazisi yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açılıyor.

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin aldığı kararla tarihi, Maltepe Elektrik ve Havagazı Fabrikası'nın arazisi yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açılıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise Belediye Meclisi'nin kararını yargıya taşıyacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin geçtiğimiz Haziran ayında aldığı kararla tarihi Havagazı Fabrikası'nın bulunduğu bölge yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açıldı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Belediye Meclisi kararını yargıya götüreceklerine kaydetti. Candan, "Endüstri Mirası Havagazı yerleşkesine ilişkin Gökçek daha önce de niyetlendi, kentsel dönüşüm alanı kararı yargıdan dönmüştü, bu plan da yargıdan dönecek boşa heveslenmesin, yargıya taşıyoruz" dedi.

TÜRÜNÜN SON ÖRNEĞİ

Candan yazılı açıklamasında şöyle devam etti. "52 bin 270 metrekarelik alanda 1928 yılında inşa edilmeye başlanan Havagazı Fabrikası Cumhuriyet döneminin sanayi hamlesi olarak kurulmuştur. Ankara'nın havagazı ve kok kömürü ile çalışan ilk elektrik üretim tesisidir. Mimarı Werner Issel olan yapı Alman firması tarafından yapılmıştır. Cumhuriyet döneminin tanıkları arasında yer alan Havagazı fabrikası tesisleri kentin tekno-tarihsel profilinin katmanlarından birisidir. Aynı zamanda türünün ayakta kalabilmiş son örneğidir. Londra'nın Kings Cross Tren Garı'na Komşu ve Victoria Dönemi ticari canlılığının bir simgesi olarak 3 adet "gazometre" benzer şekilde korunmuştur. Bizde ise bu tür yerler korunmak yerine rant aracı olarak yok edilmeye çalışılmaktadır."

PARÇA BAŞI PLAN

Candan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in bu kentin potansiyellerini iç ettiğini belirterek,   "Bilimsel planlama ilkelerine aykırı olarak bütüncül bir şekilde ele alınmayan plan kararları ile Büyükşehir Belediyesi Ankara'da 'parça başı plan' sistemine geçmiştir. Meclis kararları ile Havagazı yerleşkesinde mülkiyeti TEİAŞ ve TEDAŞ'a ait olan 29228 ada 1 ve 2 parsellerde 2,5 emsal yükseklik serbest kentsel servis alanı ilan edilmiştir. Bu alanlarda, büro, iş hanı, gazino, lokanta, çarşı, çok katlı mağaza, banka, otel, sinema, tiyatro gibi sosyal kültürel tesisler; yönetimle ilgili tesisler, özel / resmi eğitim ve sağlık ve benzeri tesisler bölgesel ihtiyacı karşılamak üzere yapılabilmektedir. Celal Bayar Bulvarına cepheli 39,775 metrekarelik alanda ise 4 emsal yükseklik serbest olmak üzere, kamusal tesis alanı ilan edilmiştir. Kamu tesis alanında kamu hizmeti için kullanılan resmi binalarla, ibadet yerleri, özel eğitim, özel sağlık tesisleri, sinema, tiyatro, opera, müze, kütüphane, konferans salonu gibi kültürel binalar ile gazino, düğün salonu gibi eğlence yapıları, otel, özel yurt, işhanı, büro, pasaj, çarşı gibi ticari yapılar, spor tesisleri, genel otopark ve buna benzeri umuma ait binaların yapılmasını öngörürür. Bu yoğunluğu kentin kaldırması mümkün değildir. Ego hangarları alanına yapılması planlanan, yüksek yoğunluklu yapılaşma, hemen arakasında, Celal Bayar Bulvarı ve Gazi Mustafa Kemal Bulvarını dolayısıyla, kent merkezini kilitleyecek bu plan değişiklikleri, Ankara'yı yaşanmaz hale getirecektir. Ankara'nın geleceğini kilitleyen, kentin fizyolojisini bozan, kimliğini yok eden, bilimden uzak uygulamaları ile Melih Gökçek artık bu işlerden elini eteğini çekmelidir. Ankara'ya sahip çıkmak hepimizin sorumluluğundadır" şeklinde konuştu.(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kemal Sunal mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Müfit Can Saçıntı, Evrensel gecesinde emekçilerle buluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa