03 Temmuz 2016 11:46

Çatayev, İsveç’te hapis yatmış, ülkeye girişi yasaklanmış

Atatürk Havalimanı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen Çeçen Ahmet Çatayev'in, 2003 yılında İsveç'te silahlarla yakalandığı ortaya çıktı.

Çatayev, İsveç’te hapis yatmış, ülkeye girişi yasaklanmış

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

45 kişinin yaşamını yitirdiği Atatürk Havalimanı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen Çeçen asıllı Rus vatandaşı Ahmet Çatayev'in, 2003 yılında İsveç’te silahlarla yakandığı ortaya çıktı. “Norveç’e balık tutmaya gittiği”ni ileri sürse de Çatayev, hapis cezasına çarptırılmış ve 1 yıl 6 ay hapis cezası almış. İsveç’e girişi 10 yıl boyunca yasaklanan Çatayev’in Avrupa’dan İslamcı savaşçı devşirdiği, silah taşıdığı ve en az 3 yıl Türkiye’de yaşadığı ileri sürülüyor.

MAHKEMEDE VERDİĞİ İFADE

Evrensel, 2003 yılında Avusturya’dan İsveç’in Trelleborg limanına araba vapuruyla giriş yapmaya çalışırken arabasının bagajında yedek tekere gizlenmiş silahlar bulunduğu için gözaltına alınan Çatayev’in polis ve mahkemede verdiği ifadelere ulaştı.
Buna göre, gümrük memurları, 3 Mart 2003'te Trelleborg limanında feribottaki bir arabanın içinde bulunan üç kişiden şüphelendikleri için arabada arama yaptı. Arabanın bagajında bulunan yedek tekerin röntgeni çekilirken tekerin içinden 3 adet 7.65 milimetre çapında otomatik ve yarı otomatik tabanca, 27 cm uzunluğunda bir susturucu ve 27 mermi çıktı. Bunun üzerine arabada bulunan Ahmet Çatayev, Aslam İdrisov ve Ezir Ali Magomadov gözaltına alındı.

ÇEÇEN İLTİCACILARA YARDIM EDİYORMUŞ!

Çatayev, polis ifadesinde Çeçenistan’ı terk etmeden önce Ruslara karşı verilen savaşa katıldığını, 2003 yılında Avusturya’ya gelerek iltica talebinde bulunduğunu ve talebinin kabul edildiğini söylüyor. Kafkasya İslam Emirliği lideri Dokko Umarov’un kendisini Batı Avrupa temsilcisi olarak atadığını ve görevinin Avrupa’da yaşayan Çeçen ilticacılara yardım etmek olduğunu ileri sürüyor.
Mahkeme tutanaklarında Çatayev’in evli ve üç çocuğu olduğu, sosyal yardım kurumlarından aldığı yardımlarla yaşamını sürdürdüğü bilgisi yer alıyor. Çatayev, duruşmalarda Çeçenistan’da yaşayan ve çok yoksul olan ailesine para gönderebilmek amacıyla Sajfodin adındaki bir tanığından 4 ila 5 bin avro borç almak için ve balık avlamak içn Norveç’e gideceğini anlatıyor.

İKİ KOLU YOK AMA BALIK TUTMAYA GİDİYOR

İfadelere göre, arabada bulunan Aslam İdrisov ve Ezir Ali Magomadov, Çatayev’in borç almak amacıyla gittiğini bilmediklerini, kendilerinin balık tutmak amacıyla Norveç’e gitmek istediklerini söylüyorlar.
Mahkeme tutanaklarında iki kolu olmayan Magomadov’un balık tutmaktan hoşlandığını ve bunun için Norveç’e gideceğini söylemesinin tuhaf olduğu belirtiliyor.
Çatayev, Avrupa’nın değişik ülkelerine seyahatler yaptığı için 2007 yılının ekim yında İbrahim Magomadov adlı arkadaşından Audi marka otomobilini ödünç aldığını ancak arabada çıkan silah ve mermilerden haberi olmadığını iddia ediyor. Magomadov’un  Çeçenistan’a geri dönüş yaparak Ramazan Kadirov liderliğindeki güçlere katıldığını söylüyor.

İSVEÇ’E GİRMESİ YASAKLANMIŞ

Gümrük memurları Çatayev’i gözaltına aldıklarında yanında bulundurduğu bir USB hafızayı ısırarak tahrip ettiğini fark ediyorlar. Çatayev, polis sorgusunda USB hafızada annesi ve kız kardeşinin başları açık ve ev giysileriyle çekilmiş resim ve filmleri olduğu için hafızayı kullanılmaz hale getirdiğini belirterek, “Eğer başka erkekler kadınları uygun olmayan giysilerle görürse kocaları anında onları boşar; kadınlar ailenin gurur ve şerefidir” diyor.
İdrisov ve Magomadov aleyhinde dava açılmıyor. Çatayev ise kaçak olarak İsveç’e silah sokma suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılıyor. Cezasının bitiminden sonra da sınır dışı edilmesi kararlaştırılıyor ve 10 yıl süreyle İsveç’e girişi yasaklanıyor.

3 YILDIR TÜRKİYE’DE

Soruşturma ve dava sürerken Emniyet Genel Müdürlüğü, davaya gizlilik koydu ve kamuoyuna açıklama yapmadı, Ancak İsveç Güvenlik Polisi’ne Çatayev ve diğer iki kişinin Çeçenistan’daki ayrılıkçı örgütlerin saflarına katılabilecekleri bilgisini iletti.
Çateyev’in Avrupa’daki Çeçenlere yardım değil, Dokko Umarov’a Avrupa’dan savaşcı devşirdiği tahmin edilmesine rağmen bu konuda bir soruşturma açılmıyor.
İsveç medyasında yer alan haberlerde 2010 yılında tekrar Çeçenistan’a dönen Çatayev, 2013 yılında bir çatışmada yaralanıyor ve bir ayağını kaybediyor. Çatayev’in 2012 ila 2015 yılları arasında da Türkiye’de yaşadığı belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABER

Lice eyleminde açılan pankarta polis saldırdı

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa