Erdoğan şimdi de şiirin yasaklanmasını istedi

Erdoğan şimdi de şiirin yasaklanmasını istedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Alman Komedyen Böhmermann’ın, kendisi hakkında yazdığı şiirin tamamen yasaklanması için başvuruda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Alman Komedyen Böhmermann’ın, kendisi hakkında yazdığı ve ‘müstehcen ifadeler’ içeren şiirinin tamamen yasaklanması için başvuruda bulundu.

Deutsche Welle Türkçe servisinin aktardığına göre, Der Spiegel’e konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avukatı Michael Hubertus von Sprenger, Alman Komedyen Jan Böhmermann’ın şiirinin tamamen yasaklanması talebini Hamburg Mahkemesine geçen çarşamba günü ilettiklerini kaydetti.

Von Sprenger, başvuruya gerekçe olarak Böhmermann’ın kendisine ait olmayan bir şiiri sanat olarak adlandıramayacağını gösterdi. Zira Böhmermann daha önce ‘Zeit’ gazetesinin şiiri kendisinin yazıp yazmadığına ilişkin sorusuna, ‘hayır’ yanıtını vermiş, kaynak olarak da interneti göstermişti.

Böhmermann, Erdoğan ile ilgili şiiri ZDF kanalında yayımlanan ‘Neo Magazin Royal’ adlı programda okumuştu. Hamburg Eyalet Mahkemesi şiirin bir mizah eseri olduğuna hükmetmiş ancak şiirin bazı bölümlerine ihtiyati tedbir kararı getirmişti. Böhmermann’ın Avukatı Christian Schertz ise mahkemenin aldığı kararı eleştirmişti.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yabancı devlet temsilcilerine hakaret’ suçlamasıyla başvurduğu Mainz Savcılığında Böhmermann hakkında başlatılan soruşturma da sürüyor. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net