23 yıldır sönmeyen ateş

23 yıldır sönmeyen ateş

Madımak Katliamı'nda yaşamını yitiren 35 kişi, Sivas'ta anıldı, katliam lanetlendi.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta gerçekleşen ve 35 kişinin can verdiği katliamın 23’üncü yılında binlerce kişi “Katliamlardan kurtulmanın yolu örgütlenmeden geçer” diyerek Madımak Oteli’ne yürüdü, faillerin yargılanmasını istedi.

Kürt kentlerine yönelik saldırılara ve batıda yaşanan bombalı terör eylemlerine dikkat çekilerek, 23 yıl önce insanların ölümüne neden olan politikaların bugün AKP eliyle sürdürüldüğü vurgulandı. Anmada katliam politikalarına karşı birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Anma etkinliği yapılacağı gerekçesiyle sabahın erken saatlerinden itibaren kentin girişi polis ablukası altına alındı. Kentte giren tüm araçları durduran polisler, kimlik kontrolü yaptı.

Yürüyüşün ve anma etkinliğinin yapıldığı güzergahta da polis yoğunluğu dikkat çekti. Toplanma ve anma bölgelerine çıkan tüm sokaklar polis bariyerleri ile kapatılırken, bariyerlerin başında grup grup polisler konuşlandırıldı. Çevre kentlerden de hem zırhlı araç hem de polis takviyesi yapıldı. Anma etkinliği için 4 bine yakın polisin görevlendirildiği öğrenilirken, polisin tedbirlerinin yanı sıra etkinliği düzenleyen kurumlar da kendi güvenliklerini belirledikleri görevliler tarafından sağladı Arama noktalarında polislerle birlikte görevliler de üst araması yaptı.

Alevi örgütlerinin yanı sıra HDP ve CHP milletvekilleri, EMEP ve ÖDP yöneticileri ile kitle örgütlerinin de katıldığı anma için gelenler aramadan geçerek Ali Baba Cemevi önünde toplandı. Anmaya katılanlar yakalarına katliamda yaşamını yitiren 33 aydının fotoğrafının yer aldığı “Madımak’ı unutmayacağız” yazılı kokartlar taktı.

“Katliamlardan kurtulmanın yolu örgütlenmeden geçer”, “Sivas’ın ateşi Maraş Terolara sıçradı”, “Barış ve kardeşlik için yürüyoruz” pankartları arkasında toplanan kitle buradan Madımak Oteline yürüyüşe geçti. Bugün yaşanan katliamlara ve hükümete tepki dövizlerin taşındığı yürüyüşte sık sık “Katil IŞİD, iş birlikçi AKP”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganları atıldı. Evlerdekiler balkonlara çıkarak, çevredekiler de alkışlarla yürüyüşe destek verdi.

KATLİAMCI ZİHNİYET AKP ELİYLE SÜRDÜRÜLÜYOR

Anma etkinliğinde Kürt illerinde süren savaş ve batıda IŞİD eliyle yapılan canlı bomba saldırılarına tepki gösterildi, katliamların AKP’nin uyguladığı politikaların sonucu olduğu belirtildi.

Madımak Oteli önünde Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Ercan Geçmez, PSAKD Başkanı Gani Kaplan, Avrupa Aleviler Birliği Başkanı Hüseyin Mat, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve aileler adına Madımak’ta yaşamını yitiren Huriye ve Yeşim Özkan’ın ağabeyi Hüseyin Özkan konuşma yaptı.

Konuşmalarda Sivas Katliamı davasının zaman aşımını uğramasına ve faillerin yargılanmamış olmasına tepki gösterildi. Konuşmalarda cezasızlığın yeni katliamların önünü açmakla birlikte devletin katilleri koruduğuna da dikkat çekildi.
Hükümetin “Alevi açılımı”nın da eleştirildiği konuşmalarda “Bir taraftan açılım diyorlar bir taraftan katliamlar sürüyor” denildi. (Sivas/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Temmuz 2016 14:34
www.evrensel.net
ETİKETLER Madımak Katliamı