01 Temmuz 2016 15:23

Buğday üreticisini zor günler bekliyor

Başbakan Binali Yıldırım’ın AKP Gurup toplantısında açıkladığı buğday alım fiyatı üreticiyi mutlu etmedi.

Buğday üreticisini zor günler bekliyor

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım’ın AKP Grup toplantısında açıkladığı buğday alım fiyatı üreticiyi mutlu etmedi. Yıldırım, TMO’nun üreticiye ton başına 910 lira ödeyeceğini açıkladı. Ancak 2016 yılı buğday maliyeti 1000 liradan fazla.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AKP döneminde 40 milyon tona yakın buğday ithal edildiğini ve 11 milyar dolar ödendiğini, buna karşılık buğday fiyatının düşüşte olduğuna dikkat çekti. 

Buğday, insan beslenmesi ve hayvancılık ve endüstriyel alanda da kullanılan en önemli ürünlerden biri. Türkiye’de 24 milyon hektar arazide tarımsal üretim yapılıyor. Bunun üçte birini buğday üretimi oluşturuyor.

2015 yılında iklim şartlarının hububat üretimi bakımından uygun seyretmesi nedeniyle, buğday üretimi 22.6 milyon ton olarak gerçekleşti. Ancak bu yıl olumsuz hava şartlarından dolayı üretimin 2 milyon ton azalarak 20.5 milyon tona düşeceği TÜİK tarafından açıklandı.  

Rakamlar buğday üretiminin 30 yıldır yerinde saydığını gözler önüne seriyor. Üretim nüfusla aynı oranda artmadığı için birçok üründe olduğu gibi buğdayda da dışa bağımlılık artmaktadır. 1988 yılında 53 milyonluk nüfusa karşılık 20.5 milyon ton buğday üretilirken kişi başına buğday üretimi 380 kilo dolayındaydı. 2015 yılında 79 milyona karşılık buğday üretimi 22.6 milyon ton olarak gerçekleşti. Kişi başına buğday üretimi 290 kilo oldu. Üretimin kurak koşullarda yapılması, ekim ve başaklanma dönemlerinde kritik su ihtiyaçlarının karşılanmaması, buğdayın verimi ve üretimi düşürüyor, Dünyada dekara 326 kilo olan ortalama buğday verimi, Türkiye’de 284 kilo dolayında. Türkiye AKP döneminde yaklaşık 40 milyon ton buğday ithal etti ve karşılığında 11 milyar dolar döviz ödedi. 2014 yılında 5.3 milyon tona ulaşan ithalat, geçen yıl 4.4 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk dört ayında ise 1.5 milyon ton buğday ithal edildi.

TON BAŞI 90 LİRA ZARAR

“Hububat hasadı mayıs ayı içerisinde başladı ve yüzde 35’ler seviyesine ulaştı. Müdahale alım fiyatları ise hasadın başlamasından bir buçuk ay sonra (Trakya bölgesinde buğday fiyatlarının olağanüstü şekilde düşmesi üzerine) açıklanmak zorunda kalındı. Geçen yıl uzmanlar buğday maliyetinin ton başına 900 lira olduğunu açıkladı. Buna rağmen hükümet müdahale alım fiyatını 862 lira olarak açıklamıştı. Çiftçi kuruluşları ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, 2016 yılı buğday maliyetinin ton başına 1000 liradan fazla olduğunu açıkladı. Ancak Başbakan Binali Yıldırım salı günkü grup toplantısında ekmeklik buğdayın TMO alım fiyatının ton başına 910 lira olacağını ‘müjdeledi’.

“Açıklanan buğday alım fiyatındaki artış oranı yüzde 56’ya denk geliyor. Haziran ayının başında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon (TÜFE) oranı yüzde 7.7. Bu bile buğday üreticisinin kaybını gözler önüne seriyor. Maliyetin ve enflasyonun çok altında açıklanan alım fiyatı, zaten verim düşüklüğü sorunu yaşayan üreticilerde hayal kırıklığı yarattı. 

SARIBAL’DAN TEPKİ

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AKP Hükümetinin buğday üreticilerini hayal kırıklığına uğrattığını dile getirdi. Sarıbal şunları söyledi: “AKP tarafından küçük-orta ölçekli tarım işletmeleriyle yapılan aile çiftçiliğinin, büyük ölçekli işletmeler ve şirket tarımcılığı ile ikame edilerek bitirilmesini hedefleyen politikalar izlenmektedir. Bilinçli olarak sürdürülen bu politikalarla yoksullaştırılan çiftçiler giderek tarımdan kopmakta; köyler, tarlalar, meralar boş kalmaktadır. Daha önce de açıklamıştım; sen uyguladığın politikalarla üreticiyi yoksullaştır, tarımdan para kazanamayan, geçinemeyen çiftçi toprağını, merasını terk etsin; sonra da ‘Boş kalan toprakları tarım şirketlerine kiraya vereceğim’ diye kanun çıkart. Oynanan oyunun içyüzü maalesef bu.” (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

'Hatay Geri Gönderme Merkezi’nde neler oluyor?'

SONRAKİ HABER

Cem Uzan, mal varlıklarına el konulması için açılan davayı kazandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa