01 Temmuz 2016 15:19

İHD’den denetim uygulamasına tepki:Otoriter anlayışın sonucu

Erdoğan tarafından hedef gösterilen İHD, genel merkezlerine dönük yapılan denetim uygulamasını otoriter anlayışın bir sonucu olarak tanımladı.

İHD’den denetim uygulamasına tepki:Otoriter anlayışın sonucu

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD), Ankara'daki Genel Merkez binalarında denetim yapılmasına dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı'nın 23 Haziran 2016 tarihli ve 43669208-662/2017 sayılı yazısında, 5253 sayılı Dernekler Kanunu'nun 19.maddesinde 'gerekli görülen hallerde, derneklerin tüzüklerinde gösterilen amaçlar doğrultusunda faaliyet gösterip göstermedikleri, defterlerini ve kayıtlarını mevzuata uygun olarak tutup tutmadıkları, İçişleri Bakanı veya mülki idare amiri tarafından denetlettirilebilir' hükmü gerekçe gösterilmiş ve İçişleri Bakanlık makamının 16 Haziran 2016 tarihli oluru ile İHD Genel Merkezi'nde 27 Haziran 2016 tarihinden itibaren İçişleri Bakanlığı denetim görevlileri tarafından denetim yapılmaya başlanmıştır" denildi.

İHD'nin kuruluşun üzerinden 30 yıl geçtiğine dikkat çekilen açıklamada, İHD Genel Merkezi'nde ilk defa bu denli kapsamlı bir denetim yapıldığının altı çizildi. Bu durum ise "Dernekler Daire Başkanlığı kurulmadan önceki (2004 öncesi) dönemlerde derneğimiz DGM veya özel yetkili savcı talimatları ile polis baskınına birkaç defa uğramış ve polisler tarafından evraklarımızda dönem dönem incelemeler yapılmıştır. 2004 sonrası böylesi bir denetim yapılmamıştır. Bugüne kadar derneğimiz merkezi aleyhine herhangi bir dava açılmamıştır" sözleriyle dile getirildi.

İnsan hakları örgütlerinin bu dönemde hedef gösterildiğine vurgulayan İHD açıklamasının devamında şunlar kaydedildi: "Türkiye'nin tamamen otoriterleştiği bir dönemde, insan hakları savunucularının hedef gösterildiği ve baskı yöntemlerine maruz bırakıldığı bir ortamda, İHD Genel Merkezi de 30.yılında bu otoriter anlayışın ürünü olarak denetlenmeye başlanmıştır. Denetim sonuçları üzerine ayrıca değerlendirme yapılacaktır. Üyelerimize ve kamuoyuna duyurulur" 

HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ

İHD'nin aralarında bulunduğu insan hakları kurumlarını, Cizre'de yaşanan insan hakları ihlalleri ve sivil ölümlerini raporlamaları ve dünya kamuoyuna duyurmaları ardından, Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Bunların üzerine gidilmeli" şeklinde hedef göstermişti. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

CHP İstanbul il örgütü havalimanına karanfil bıraktı

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa