Çavuşoğlu: Suriye'de farklı fikirleri görüşebiliriz

Çavuşoğlu: Suriye'de farklı fikirleri görüşebiliriz

Çavuşoğlu, Lavrov'la görüşmesi sonrası Suriye mesajı verdi: 'Rusya ile Esad konusunda farklı görüşlerimiz oldu. Ama farklı fikirleri görüşebiliriz.'

Rusya'nın Soçi kentinde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İki tarafta da uçak düşürme hadisesinden önceki düzeye, hatta daha ileriye götürme kararlılığı var. Yakın diyalog içinde olacağız" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, İsrail ve Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinin ardından Suriye ile de normalleşme sürecinin başlayabileceği mesajını vererek, "Suriye’de siyasi çözüm en iyi çözümdür. Geçmişte Rusya ile Esad’ın kalması, gitmesi konusunda farklı görüşlerimiz oldu. Şimdi de aynı fikirdeyiz demek zor olabilir ama farklı fikirleri görüşebiliriz. Tekrar masaya dönüldüğü için her konuyu görüşebiliriz" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu "Bu diyalogun yeniden inşa edilmesi Suriye'nin geleceği için de önemli. Ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması lazım. Suriye için en iyi çözüm siyasi çözümdür. Suriye'nin sınır bütünlüğü ve bundan sonra yönetecek rejimin laik ve kapsayıcı olması konusunda hemfikirdik" dedi.

Lavrov ve Çavuşoğlu, kısa bir süre basın mensuplarına görüntü verdikten sonra baş başa görüşmeye geçti. Görüşme 36 dakika sürdü.

Çavuşoğlu, "Biz Rusya ile oldukça açık konuşuyoruz bizim için PKK-YPG arasında fark yok. Ankara'da yaşanan saldırılar YPG tarafından gerçekleştirildi; bundan şüphemiz yok, bunu Rusya ile paylaşacağız" diye konuştu.

Çavuşoğlu ve Lavrov son olarak 3 Aralık'ta AGİT Dışişleri Bakanları toplantısı için gittikleri Belgrad'da görüşmüştü.

LAVROV: GÖRÜŞMENİN İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNE DOĞRU TONU VERECEĞİNİ UMUYORUM

Sputnik'in haberine göre görüşmenin basına açık bölümünde gazetecilere kısa bir açıklama yapan Lavrov, Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup göndermesinin ardından Çavuşoğlu'yla bir araya geldiği için memnun olduğunu belirtti.

Lavrov, Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin 'ilişkilerin normalleşmesine doğru tonu vereceğini' umduğunu da ifade etti.

LAVROV: TÜRKİYE TOPRAKLARININ TERÖRİSTLERCE KULLANILMASINA SON VERİLMESİ GEREKTİĞİNİN ALTINI ÇİZDİK

Lavrov "Türkiye topraklarının teröristler tarafından kullanılmasına son verilmesinin gerekliliğinin altını çizdik, bunun pratiğe de döküleceğini umuyoruz" dedi. Lavrov'un açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şunları:

*Rus vatandaşları tatil yeri olarak Türkiye'yi seçerken bu ülkedeki güvenlik durumunu da dikkate almalı.

*Rusya ve Türkiye terörle mücadele çalışma grubunu yeniden devreye sokuyor, askeri yetkililer arasındaki temaslar da yeniden başlayacak.

*İstanbul'daki saldırının ardından Rusya ve Türkiye'nin terörle mücadelede ortak bir çalışma yürütmesi daha önemli hâle geldi.

'TÜRKİYE İLE SURİYE'DEKİ TERÖR ÖRGÜTLERİ KONUSUNDA BÜYÜK FİKİR AYRILIKLARIMIZ YOK'

*Rusya'yla Türkiye arasında Suriye'de hangi grupların terörist olup hangilerinin olmadığı konusunda —büyük ölçüde- fikir ayrılığımız yok.

*(Çavuşoğlu'yla) ABD'nin, silahlı muhaliflerin El Nusra'nın denetiminde olan bölgeleri terk etmesini sağlayamamasını konuştuk. Ankara, Suriye'de teröristlerin elinde olan bölgelerden ayrılmayanların onların işbirlikçisi sayıldığı görüşünü paylaşıyor.

ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Çavuşoğlu'nun açıklamaları ise şöyle:

"Cumhurbaşkanımız Çin’e gitmeden önce görüşme arzusunu iletmişti. Ev sahibi olma sırası Rusya’da. Önümüzdeki süreçte bu görüşmenin hazırlığını yapmak için görüşmeler düzenleyeceğiz ki netice alabilelim. İki tarafta da uçak düşürme hadisesinden önceki düzeye, hatta daha ileriye götürme kararlılığı var. Yakın diyalog içinde olacağız. Hem bölgesel konular bakımından, hem ikili düzeyde ilişkiler bakımından son derece yapıcı ve olumlu bir görüşmeyi gerçekleştirdik.

Terörle mücadele ediyoruz. En son İstanbul’daki saldırılar, DAEŞ’in yaptığı saldırılar var, PKK/YPG’nin yaptığı saldırılar. Gerek koalisyon içindeki ülkelerin, gerekse Rusya ve İran’ın DAEŞ’le daha etkin mücadele etmesi gerekiyor, biz de sürdüreceğiz. Suriye’de siyasi çözüm en iyi çözümdür. Esad’ın kalması, gitmesi konusunda farklı görüşlerimiz oldu. Şimdi de aynı fikirdeyiz demek zor olabilir ama farklı fikirleri görüşebiliriz. Tekrar masaya dönüldüğü için her konuyu görüşebiliriz.

Türkiye, IŞİD ve El Nusra Cephesi'ni terör örgütü olarak görüyor. Ankara IŞİD'le doğrudan mücadele ediyor, bu nedenle de teröristlerin hedefi oluyor.

'RUSYA'YA PKK İLE YPG ARASINDA FARK OLMADIĞINI ANLATACAĞIZ'

"Esad'ın kalması ve gitmesi konusunda farklı görüşmelerimiz oldu. Şu anda da aynı görüşteyiz demek zor olabilir. Ama farklı görüşleri bile açık ve samimi bir şekilde görüşmeliyiz. Şu anda ilişkilerimiz eski günlerine dönmeye başladığı için olumlu ya da olumsuz her konuyu Rus muhataplarımızla görüşebiliriz."

YPG'nin Moskova'da ofis açmasına yönelik ellerinde yeterli bilgi olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, "Biz Rusya ile oldukça açık konuşuyoruz bizim için PKK-YPG arasında fark yok. Ankara'da yaşanan saldırılar YPG tarafından gerçekleştirildi; bundan şüphemiz yok, bunu Rusya ile paylaşacağız" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Temmuz 2016 15:09
www.evrensel.net