01 Temmuz 2016 11:57

İzmir İtfaiyesi'nde Tüm Bel Sen üyesi sürgün edildi

Çalışanların sorunlarının çözümü için İtfaiye yönetimiyle görüşmelerde bulunan Tüm Bel Sen üyesi İtfaiye çalışanı sürgün edildi.

İzmir İtfaiyesi'nde Tüm Bel Sen üyesi sürgün edildi

Paylaş

İtfaiyede çalışanların karşı karşıya olduğu baskı ve mobbinglerle ile ilgili çalışma yapan ve bu sorunların çözümü için yönetimle görüşmelerde bulunan Tüm Bel Sen üyesi Volkan Ataşçı şube müdürünün isteği üzerine sürgün edilirken konuyla ilgili açıklamada bulunan Tüm Bel Sen yönetimi ise itfaiyede baskı, sürgün mobbinge teslim olmayacaklarını açıkladı.

İzmir İtfaiyesi'nde çalışan emekçiler, yemek, ulaşım, iş güvenliği, kaskosuz yüksek maliyetli araçların itfaiye şoförlerine  zimmetlenmesi, harcırah, personelin izinli günlerindeki eğitimler için izinli sayılmaları, kadro derece sorunu,  görev yerlerinin fiziksel durumu, itfaiye binalarının güvenlik sorunu, sürgün ve mobing uygulamaları ile karşı karşıya. Bu sorunların çözümü için çalışma yapan İtfaiye Yangın ve Acil Müdahale Şube Müdürlüğü çalışanı Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube üyesi Volkan Ataşçı'nın ise Yangın ve Acil Müdahale Şube Müdürü Bülent Tosun'un isteği üzerine görev yeri değiştirildi.

Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube'de çalışanların yaşadıkları sorunlar ve son yaşanan sürgünle ilgili Tepecik'te bulunan İzmir İtfaiyesi'nin önünde açıklama yaptı. Tüm Bel Sen İzmir 2 Nolu Şube, SES ve DİSK'e bağlı Genel İş üyelerinin de katıldığı açıklamada konuşan Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ulus Bozkır, itfaiye idarecilerinin sistematik olarak üyelerini fişlendiğini belirterek "Tüm Bel Sen üyesi personelin hazırladığı kurumun iş evraklarını söz konusu idareciler imza atmakta imtina etmiş, sendikamızdan istifaya zorlamışlardır. Sendikamızdan istifadan sonra bu baskının kalktığı istifa eden üyelerimiz tarafından bizimle paylaşılmıştır" dedi.

'ROTASYON ADI ALTINDA SÜRGÜN TEHDİDİ'

İtfaiyede söz konusu idarecilerin rotasyon adı altında emekçileri sürgünle tehdit ettiğini ifade eden Bozkır şunları söyledi "İtfaiye kurumsallıktan ziyade  ‘dediğim dedik çaldığım düdük’ anlayışıyla yönetilmektedir. Eksikliklerin giderilmesi için öneride bulunanlar bile yalnızlaştırılarak sistematik olarak kurum içinde hedef haline getirildikten sonra sürgün edilmektedirler. İtfaiye amirleri, rutin görevlerinde bile sorumluluk verilip yetki verilmemesi, birçok konuda mobbinge maruz kalmaları ve can kaybına neden olacak sonuçlar doğuran iş kazalarının oluşturduğu  psikolojik yılgınlığın etkisiyle görevlerinden istifa etme noktasına gelmişlerdir".

'ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZE SALDIRI VAR'

İtfaiye idarecilerinin örgütlülüklerine saldırdıklarını ekleyen Bozkır "Kolektif çalışmanın esas olduğu itfaiye teşkilatı kangren edilmiştir. Kurumsal kimliği ayaklar altına alınarak her şey iki idarecinin kişisel inisiyatif ve kaprislerine göre düzenlenir hale gelmiştir. İzmir halkının can ve mal güvenliğinden sorumlu itfaiyenin bu idarecilerden kurtulana kadar Tüm Bel Sen olarak mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD'in insan kaynağı, Piknik ve dini sohbetler

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa