30 Haziran 2016 23:15

Demirtaş, Erdoğan için 'Herkes O'nun ihanetine uğradı' dedi

Urfa’da iftar programında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan için 'Herkes ihanetine uğradı'

Demirtaş, Erdoğan için 'Herkes O'nun ihanetine uğradı' dedi

Paylaş

Urfa’da partisinin düzenlediği iftar programında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Artık etrafında ona inanan kimse kalmadı. herkes ihanetine uğradı” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP-DBP Urfa il örgütleri tarafından Turgut Özal Parkı'nda düzenlenen iftar programına katıldı. HDP Urfa milletvekilleri İbrahim Ayhan, Dilek Öcalan ve Osman Baydemir'in de eşlik ettiği Demirtaş, 5 bin kişi ile iftarını açtı. 

HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ayşe Sürücü'nün açılış konuşmadan sonra binlere hitap Demirtaş, barış ayında Anadolu'nun her tarafının yangın yerine döndüğünü belirtti. Ülkede bir şeylerin yanlış gittiğini ve bu yanlışta en büyük pay sahibinin siyasetçiler olduğunu söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu: "Eğer doğru yapılsaydı bu kadar kan dökülmezdi. Türkiye'de öngörüsüz, çözümsüz, basiretsiz bir yönetime sahip olmanın bahtsızlığını yaşıyoruz. Son 14 yılda ne yaptınız dediğimizde bize 'yol yaptık' diyorlar. Sen yol yaptın ama senin yaptığın yollardan ülkenin dört bir yanına genç bedenlerin cenazeleri gidiyor. Ana babalar senin yaptığın yollardan çocuklarının cenazelerini taşıyorlar."

'İYİ KANDIRIYORLAR'

Türkiye'deki turizm krizine değinen Demirtaş, "Ekonomi alarm zilleri çalıyor. Turizm sezonun başını yaşıyoruz ama ekonomi alarm zilleri çaldı. Yakında yaptıkları yolar da gidecek araç kalmayacak. Omurgalı ciddi politika gerekli. 14 yıldır dile kolay ülkenin tek bir ciddi sorununu çözememiş olmamalarına rağmen yalan ile dönekik ile halkı aldatmayı başardılar. En büyük yeteneği halkı aldatmak. Dünyanın en iyi yalanını konuşan, söylediğini haftaya inkar eden ama yüzü kızarmayanlar ile karşı karşıyayız. Hiç kimse onlar kadar halkın gözünün içine baka baka yalan söyleyemiyor" diye konuştu.

'HERKESİ SATIYOR'

Son 5-6 yılda tüm bölgeyi dünyayı ilgilendiren temel konularda bir söyledikleri diğerini tutmayan politika yürütüldüğünü ifade eden Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti: "Bunun en önemli örneği Mavi Marmara. 9 kişi yaşamını yitirdi. O dönem bu beyefendi 'haberimiz var' dedi. Çıktığı her meydanda Mavi Marmara'da yaşamını yitirenler üzerinden oy topladı. Çıktığı her meydanda isimleri söyletti. Bunun hesabını halka verecekler dedi. Şimdi çıkıp diyor ki 'Mavi Marmara ile giderken bana mı sordunuz?' 'İsrail devleti terör devletidir' diye yılladır oy topluyorsun. Çıkarların onu gerektirdiğinde 'dostum' diyorsun. Yüzü kızarmıyor bunların. Ama biz unutmayacağız, unutturmayacağız. Mısır meselesinde de aynı. 'Rabia' diye çıkıp meydanlarda oy topladı. Şimdi Rabia diyen var mı? Göreceksiniz yine diplomatik ilişkiler kuracaklar. Göreceksiniz Esad'la da bunu yapacaklar. Alttan alta görüşüyorlar hep birlikte göreceğiz."

'OMURGASIZLIKLARINI SAVAŞLA ÖRTÜYORLAR'

"Rusya uçağı düşürüldüğünde oraya gittik diye 10 gün boyunca gazeteleri ile bizi hain ilan ettiler. İnsanın rakibi de, düşmanı da kaliteli olmalı" diyen Demirtaş, "Kürtleri kandırdılar, Alevileri, işçileri, Romanları, baş örtülüleri kandırdılar. 2007 yılından bu yana 'AB müzakereleri sürdüreceğiz' diyorlar. AB konusunda her türlü desteği vereceğimizi söyledik ama yok. Bütün bu omurgasızlığı öretecek bir şey lazım. Bir örtü lazım, o da savaştır. Diyor ki 'Bu topraklar kanla sulanmadıkça vatan olmaz.' Bu topraklar tarihten bu yana hep kan gördü be. Bu topraklar neler görmedi ki, en çok kan var, sudan çok kan var. Kan beyefendiyi doyurmuyor. Tabutların üzerine örttükleri bayraklar ile çirkinliklerini örtmek istiyorlar. Çünkü cenaze olunca kimse bunları sorgulamıyor. Eğer Türk ve Kürtler buna itiraz etmezse Kürt ve Türklerin anası ağlamaya devam edecek. Yeter ki bu beladan kurtulalım yeter ki ülkeye musallat olanlardan kurtulalım" dedi.

'FAKIBABA ÖVÜNECEĞİNE UTAN'

Ülke elektriğinin 5'te birinin Urfa'da olduğunu söyleyen ve Urfa'da belediye başkanlığı görevi yürüten şimdi kentin AKP Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba'nın "Urfa 48 şehre işçi gönderiyor" sözünü eleştiren Demirtaş, "İnsanlar zor koşullarda çadırlarda, salgın hastalıklar ile boğuşurken övünüyorlar. Ne övünmesi, utançtır, utanç. Urfa tek başına ülkenin 48 şehrine bakar. Böyle yapmayın ayıptır. Belediye başkanı, vekil olmuşsun. Bilmeyen Urfa'nın 48 ülkeye ihracatı ile övünüyor sanır. Birde kentliye elektrik hırsızı diyor. Tüm bölgedeki kaçak elektrik İzmit, Bursa'daki bir fabrikanın kaçak elektriği kadar değildir" şeklinde konuştu. 

'ELİNDEN GELSE BİZİ YER'

Urfalılara "Umudunuzu kaybetmeyin. Biz kardeşçe bir arada yaşanacak diyoruz bu yüzden yenilmezsiniz" diye seslenen Demirtaş, "Haklı olan, dik duran asla yenilmeyecektir. Bizler dik durdukça bunlar bir şey yapamazlar. Yakın zamanda gelişmeler olacaktır. Artık halk üzerinde bu baskıyı sürdüremeyecekler" diye konuştu. Ekonominin çöktüğünü, siyaseten inandırıcılıklarının kalmadığını söyleyen Demirtaş, konuşmasını şöyle tamamladı: "Artık etrafında ona inanan kimse kalmadı. Onunla yola çıkan herkes onun ihanetine uğradı. Partiyi beraber kurdukları yoldaşları, çalışma arkadaşları herkes ihanetine uğradı. Yüzde 49.5 oy almış başbakana geçici işçi, taşeron işçi muamelesi yaptı. Tek bir gün çalışmamış gibi sosyal haklarını bile vermeden kapı önüne koydu. Bunu yapan her şey yapar. Beraber yürüdüğü cemaatler, arkadaşları düşman. Başbakan yaptığı adam düşman. Bütün herkes düşman, elinde olsa bizi çiğ çiğ yer. Yapamıyorsa gücümüzdendir. Bizi güçlü kılan halk gücüdür." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Cenevre görüşmelerinde tarih belirsiz

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa