29 Haziran 2016 21:21

Düşünceye Özgürlük Girişimi'nden destek çağrısı

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi üyesi 120 aktivist, aydın ve sanatçı, Mersin Üniversitesi öğretim üyeleri için destek çağrısı yaptı.

Düşünceye Özgürlük Girişimi'nden destek çağrısı

Paylaş

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi üyesi 120 aktivist, aydın ve sanatçı, 12-13 Temmuz'da Mersin'de yargılanacak olan Mersin Üniversitesi öğretim üyeleri için destek çağrısı yaptı.

Barış için Akademisyenler tarafından hazırlanan, "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atan, Mersin Üniversitesi öğretim üyeleri, Hakan Mertcan, Mustafa Şener, Selim Çakmaklı, Esin Gülsen ve Attila Güney hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret", "terör örgütünün propagandasını yapmak", "halkı düşmanlığa teşvik etmek", "devletin kurum ve organlarını aşağılamak" gerekçelerle davalar açılmıştı.

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi'nden yapılan açıklamada "Bilim namusunun ve entelektüel dürüstlüğün gereğini yaptıkları için cezalandırılmak istenmeleri asla kabul edilebilir değildir. Bu durum, kapısında üniversite yazan kurumların aslında ne oldukları hakkında da bir fikir vermektedir. Hani üniversite 'her türlü düşüncenin özgürce tartışılabildiği yerlerdi'" denildi.

Açıklama, Rosa Luxemburg'un "Özgürlük yalnızca farklı düşünenlerin özgür olması halinde vardır" sözüyle sonlandırıldı.

Akademisyenlere destek vermek için bir de imza kampanyası başlatıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

AB, Brexit’ten memnun mu?

SONRAKİ HABER

Patronların ‘ekonomik büyüme’ endişesi arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa