Performans uygulamasında yandaş kanaati

Performans uygulamasında yandaş kanaati

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl uygulamaya konulan, “performans değerlendirmesi notu”, yandaşı kayırma, muhalifi cezalandırma aracı oldu. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl uygulamaya konulan, “performans değerlendirmesi notu”, yandaşı kayırma, muhalifi cezalandırma aracı oldu. 

20 yıllık öğretmenlik hayatı boyunca herhangi bir ceza almamış Eğitim Sen İstanbul 8 No’lu Şube Başkanı Sevtap Akdağ Karahalı’ya, 100 üzerinden 46 verildi. “Milli, manevi, evrensel ve ahlaki değerlere uyum”, “Çocuk ve insan haklarını gözetir” kriterlerinden ise sıfır verilmiş, yani notlamaya göre Karahalı bu kriterleri hiçbir zaman sağlamıyor. 

SEBEBİ SENDİKAL FAALİYET

Açığa çıkan notlandırmanın kişilik haklarıma saldırı anlamına geldiğini söyleyen Karahalı, “Notlandırma, aynı zamanda sendikamızın faaliyetlerine yönelik bir saldırı. Özellikle Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen üyesi eğitim emekçilerine verilen notların altında verilmiş notlarla karşılaşıyoruz. Çünkü benim KESK’e bağlı Eğitim Sen Şube Başkanı olarak görev yaptığım biliniyor. Sendikal faaliyetlerle ilgilidir. Eğitim Sen olarak bu değerlendirmenin hukuksuz olduğunu hiçbir etik, evrensel ve bilimsel ölçüte uymayan değerlendirmeler üzerinden yapılmasını zaten kabul etmiyoruz” diye tepki gösterdi. 

KİŞİSEL DEĞERLENDİRME

Karahalı, uygulamanın iş barışını bozacağını, öğretmenlerin birbiriyle rekabete girmesinin hedeflendiğini ifade ederek, “Gerek ekonomik gerek özlük haklarının yeniden kısılmaya çalışılacak bir sürecin, bir ticarileştirme, yandaşlaşma sürecinin bir parçası olduğunu biliyoruz. Bundan sonraki süreçlerde gerek öğretmen atamalarında gerek ücretlerde ilerleyen dönemlerde bu notlar etkili olabilir. Çünkü müdürle yada idareciyle öğretmen arasındaki ilişki tamamen kişisel değerlendirmeye, onun iki dudağı arasından çıkan lafa inmeye başlayacak” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net