28 Haziran 2016 19:17

Beşiktaş Belediyesi’ne grev kararı asıldı

eşiktaş Belediyesi ile Genel-İş arasında süren sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca grev kararı alındı

Beşiktaş Belediyesi’ne grev kararı asıldı

Paylaş

Beşiktaş Belediyesi ile DİSK/Genel-İş Sendikası arasında Mart ayından bu yana süren sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca grev kararı alındı. 115 işçi adına alınan karar, dün kitlesel yürüyüşle belediyeye asıldı. :elediyenin yüzde 8 zam dayatmasına karşı yüzde 10 zam isteyen işçiler, anlaşma olmazsa 10 Ağustos’ta greve çıkacak. 

Grev kararını asmak için Levent Meydan’da toplanan işçiler, “Sefalet ücreti istemiyoruz”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Sözleşme hakkımız engellenemez”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. İşçilere çevredekiler de alkışlarla destek verdi. 

Beşiktaş Belediyesi önünde işçiler adına açıklama yapan Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube Sekreteri Taner Yayla, işverenin uzlaşmaz tavrı nedeniyle anlaşma sağlanamadığını söyledi. Yayla, şöyle devam etti: “Haklarımızın elimizden alınması noktasında mücadelenin kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. İnsan onuruna yaraşır bir hayat sürdürmek için talep ettiğimiz makul ücreti ve haklarımızı almak için bugün grev kararımızı Beşiktaş Belediye Başkanlığına asacağız” dedi. 

Yayla, geçtiğimiz aylarda çıkan kiralık işçilik yasasına ve kıdem tazminatı tartışmalarına da değinerek şöyle devam etti: “Hükümet her gün yeni yalanlarla bizi kandırmaya çalışıyor. Kadro dediler arkasından kiralık işçilik yasasını çıkardılar. Asgari ücret zammı dediler istihdam bürolarını çıkardılar. Yani tamamen siyasal politikasını işçi ve emekçilerin haklarını ellerinden almak, bizi köleleştirme için büyük bir çaba göstermektedir. Örgütlü sınıf gücümüzü birleştiremezsek bu saldırılar karşısında birçok hak ve özgürlüğümüzü kaybedeceğiz.” 

Yapılan konuşmanın ardından grev kararı belediye binasına asıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Özgürlük Nöbeti 8'nci gününde

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa