Kadın sağlıkçılar ‘süt izni genelgesine’ tepkili

Kadın sağlıkçılar ‘süt izni genelgesine’ tepkili

Kamu kurumlarında çalışan kadınların, süt izinlerinin çalışılmayan süre olarak değerlendirilmesine tepkiler devam ediyor.

Orhan KURUL
Elazığ

Kamu kurumlarında çalışan kadınların, süt izinlerinin çalışılmayan süre olarak değerlendirilmesine tepkiler devam ediyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Elazığ Şube Sekreteri  Derya Coşkun, uygulamanın iptal edilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü  tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen genelge ile, kullanılan süt izinlerinin çalışılmayan süre olarak kabul edilmesi ve döner sermaye ek göstergelerinin buna göre hesaplanması istenmişti. 

‘DALGA GEÇİYORLAR’

Genelgenin işyerlerine gelir gelmez süt izinlerini kullanan kadınlara duyuru yapıldığını söyleyen Coşkun “Duyurunun yapıldıktan bir gün sonra çalıştığım hastanede odama iki hemşire geldi. Hem bize çocuk doğurun diyorlar hem de süt izinlerimizi dönerden kesiyorlar. Galiba bizimle dalga geçiyorlar” diye çalışanların tepkisini anlattı. 

Başka bir hemşirenin de artık süt iznimi kullanmayacağım söylediğini aktaran Coşkun, hastanede bu konuda çalışma yürüttüklerini ve bu çalışma sonucunda hemşirelerin haklarını tekrar kazanmak için ne gerekirse yapmaya hazır olduklarını gördüklerini dile getirdi. Coşkun, başka bir hemşirenin de kendisine, “Böyle yaparak bizi yavaş yavaş işten uzaklaştıracaklar sonra kadın erkeğin dizinin dibinde oturur diye bizi kandırmaya başlayacaklar” dediğini söyledi. 

Hekimlerle de görüştüklerini söyleyen Coşkun, “Performansa dayalı çalışma sisteminden dolayı yoğun çalışan hekimler artık nereden para keseceklerini şaşırdılar. Özelden bir farkımız kalmadı. Beraber bir şeyler yapalım, grev yapalım, yürüyüş yapalım” dediklerini aktardı. Konuyla ilgili görüşmek istediğimiz Sağlık Sen Şube Başkanı Mehmet Karataş, SES ile görüştüğümüz için teklifimizi kabul etmedi. 

www.evrensel.net