Sinema dört dağ içinde izlenir

Sinema dört dağ içinde izlenir

DERSİM İnsan Hakları Film Festivali, 25-29 Mayıs arasında gerçekleşecek. Faaliyet gösteren bir sinema salonu olmayan Dersim’de, festival projesi kapsamında bir cep sineması yapıldı.2010 ve 2011 yapımı, Türkiye ve dünya sinemasından 15 uzun metrajlı film ile sadece Dersim’e değil, komşu illere de seslenmeyi amaçlayan festival; beyaz p

DERSİM İnsan Hakları Film Festivali, 25-29 Mayıs arasında gerçekleşecek. Faaliyet gösteren bir sinema salonu olmayan Dersim’de, festival projesi kapsamında bir cep sineması yapıldı.

2010 ve 2011 yapımı, Türkiye ve dünya sinemasından 15 uzun metrajlı film ile sadece Dersim’e değil, komşu illere de seslenmeyi amaçlayan festival; beyaz perde kokusunun bahar kokularıyla buluştuğu bir dağ atmosferinde, yıllardır yaşanan hak ihlallerine, oyuncular, yönetmenler, sinema yazarları ve vizyona girmemiş filmlerle de dikkat çekmek istiyor.

Festivalin belgesel filmler bölümü; ilk gösterimi yapılan filmler, uluslararası belgeseller ve Dersim’in kendi içinden çıkarttığı genç yönetmenleri seyirciyle buluşturmayı amaçlıyor.

‘Doğanın çocukları’ bölümünde, doğa toplumu inancı ile var olan farklı dünya örneklerini izlerken; ‘Gerçeği arayanlar’ bölümünde  ise arklı hak ihlallerine temas ediyor.

‘Bizden’ bölümünde Dersimli sinemacıların önceliklerini tartışmak isterken, ‘Anısına’ bölümü ise Hrant Dink, Kazım Koyuncu ve Ahmet Kaya’nın anılarını canlı tutuyor.

Festival, çocukları unutmayarak, hazırladığı film seçkileri ile onları sinema salonuna davet ediyor. Usta yönetmenlerin çizgi sinemasından start alarak, beş gün boyunca çocukları sinemanın hayal dünyasına konuk ediyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net