27 Haziran 2016 12:24

Sivas katliamının 23. yılında Batıkent'te anma yapıldı

Sivas'taki Madımak Otel’de yakılarak katledilen 33 aydın ve iki otel çalışanı yüzlerce kişi tarafından Ankara Batıkent’te anıldı. 

Sivas katliamının 23. yılında Batıkent'te anma yapıldı

Paylaş

Sivas'taki Madımak Otel’de yakılarak katledilen 33 aydın ve iki otel çalışanı yüzlerce kişi tarafından Ankara Batıkent’te anıldı. 

Sivas katliamının 23. yıl dönümünde hayatını kaybedenleri anmak için Yenimahalle Pir Sultan Abdal Cemevi’nin düzenlediği ateşte semaha duranlar anma etkinliğiyle Madımak Oteli’nde yaşamını yitirenleri unutmadı. Batıkent meydanda toplanan yüzlerce kişi sık sık “Sivas’ı unutma unutturma” “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganlarıyla Batıkent cemevine yürüdü. 

Etkinik Yenimahalle Pir Sultan Abdal Cemevinin semah ekibinin gösterisiyle başladı. Sivas’ta hayatını yitirenlerin isimleri tek tek sayılarak saygı duruşunda bulunuldu. Ardından konuşma yapan Pir Sultan Abdal Yenimahalle Şube Başkanı Onur Şahin; “2 temmuz 1993 tarihinde 33 insanımızın tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde ateşe verilerek öldürüldüğü Madımak Katliamının üzerinden 23 yıl geçti. İnsanlık tarihine bu olayla utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye ne yazık ki Madımak katliamıyla yüzleşmedi. Arkasındaki karanlığı aydınlatamadı, katliamın siyasi sorumluları, organizatörleri adaletin karşısına çıkarılmadı. Bu katliamlara karşı bize birlik olmak düşer bunun için 2 Temmuz’da bizler Sivas’ta olacağız” diye konuştu. 

Etkinliğe katılan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de “23 yıl önce Sivas’ta canlarımız katledildi, bizler bunun için daha çok birlik olmalıyız beraber mücadele etmeliyiz” dedi. 

Etkinlikte sanatçı; Ali Ekber Eren, Cem Doğan Cemevi Müzik Grubu ve cemevi semah grubu yer aldı. EMEP, CPH, Halkevleri, Batıkent Kültür Evi, AKA-DER başta olmak üzere birçok siyasi parti etkinliğe destek verdi. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Seçim Kurulu: MHP'de 10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılamaz

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa