İngiltere meclisi ikinci referandumu görüşecek

İngiltere meclisi ikinci referandumu görüşecek

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’den oluşan Birleşik Krallık’ın, AB ile yollarını ayıracak olması tartışmaları da birlikte getirdi. 

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’den oluşan Birleşik Krallık’ın, Avrupa Birliği (AB) ile yollarını ayıracak olması tartışmaları da birlikte getirdi. 

Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan referandumda 17 milyon seçmen AB’den ayrılma yönünde oy kullanmıştı. Birkaç gündür süren ve ikinci bir referandumun yapılması için başlatılan kampanyada ise 2.5 milyondan fazla imza toplandı. İmza atanlar, oylamanın geçerli olması için seçeneklerden birinin en az yüzde 60 oy toplamasının ve katılımın en az yüzde 75 olmasının şart koşulduğu yeni bir referandum talep ediyor. 

MECLİS TALEBİ GÖRÜŞECEK

100 bin imzayı geçtiği için bu talep mecliste tartışmaya açılacak. Başkent Londra’daki o meclisin önü kampanyayı destekleyenlerin eylemlerine sahne oldu. 

Halkın yüzde 60’dan fazlasının AB’de kalkmak için oy kullandığı İskoçya da ise tepki daha da fazla. İskoçların bir kısmı halihazırda Westminster Parlamentosu’ndan yönetilmek istemeyip bağımsızlık talep ediyor. 

Bağımsızlık taraftarı olan İskoç hükümetinin başbakanı Nicola Sturgeon, İskoçya’nın AB’deki yerini koruması için bir an önce Brüksel ile görüşmelere başlayacağını duyurdu.

MERKEL: ÇİRKİN BİR AYRILIK OLMASIN

Öte yandan AB ülkelerinde de tartışmalar sürüyor. AB üyesi ülkelerden bazı yetkililer, ayrılma kararına sert tepki gösterdi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, İngiltere’nin AB ile kedi-fare oyunu oynamasının kabul edilemez olduğunu söylemiş, muallakta kalmamanın hem İngiltere hem de AB’nin çıkarına olacağını belirtmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise AB bakanlarından gelen bu tür tepkilere ortamı yatıştırıcı bir tonla yanıt verdi, tarafları sağduyulu olmaya çağırdı.

Euronews’un haberine göre, “İngiltere’nin ayrılmak için acele etmesine gerek yok” diyen Merkel şunları söyledi: “Ayrılma süreci ile ilgili müzakerelerde bir taraf diğer tarafı tehdit etmemeli diye düşünüyorum. Referandumdan çıkan sonuç bizi üzdü ama bu, müzakerelerde çirkinleşmek için sebep olamaz, süreci ciddi bir tavırla yürütmeliyiz.”

AB’nin kurucu altı üyesi olan Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’nın dışişleri bakanları hazırladıkları ortak bildiride İngiltere’nin AB’den çıkma sürecinin vakit kaybedilmeden, bir an önce başlatılması gerektiğini ifade etmişlerdi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net