26 Haziran 2016 21:45

2016 yılında susuz köy!

Kazdağları’nın eteklerindeki Akçakıl Köyü’nde bulunan su kaynakları tamamen kuruyunca, köylüler kullanma, hatta içecek suyunu bulamaz hale geldi. 

Paylaş

Çanakkale'de Bayramiç kent merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunan Kazdağları’nın eteklerindeki Akçakıl Köyü’nde bulunan su kaynakları tamamen kuruyunca, köylüler kullanma, hatta içecek suyunu bulamaz hale geldi. 

Sıcak havalarla birlikte baş gösteren su sıkıntısı, ramazan ayında olunmasıyla büyüdü. İçme suyunun olmadığı köyde köylüler, günlerden bu yana banyo yapamadıklarını hatta abdest bile alamadıkları anlattı. Ekonomik durumu iyi olanların, komşu köylerden araçlarıyla bidonlarına su doldurarak ihtiyaçlarını karşıladığı belirtildi. Zor durumdaki köylüler, “İçecek su bulmaz hale geldik” diyerek yetkililerin köylerinin su ihtiyacı için duyarlı olmasını istedi. 

DHA’ya konuşan köylülerden 65 yaşındaki Fatma Kaya, bir hatadan bu yana sularının akmadığını belirterek, “Çamaşır yıkamak için çay kenarlarına gidiyoruz. İçme suyu ihtiyacımızı karşılamak için komşu köylere gidiyoruz. Arabası olan arabasıyla, olmayan, eşeğiyle gidip suyunu dolduruyor” dedi.

Köylülerden 75 yaşındaki Cemil Saldıran da eşinin yıllardır felçli olduğunu, bu nedenle evin yemeklerini ve temizliğini kendisinin yaptığını anlattı. Köyde suların başka zaman da akmadığını belirten Saldıran, “Bırakın yazı, kışın bile akmıyor. Kışın az akıyor sularımız. Yazın hiç yok” dedi.

Köyde oturan Şahinde Saldıran ise, “Su yok, abdestimi alamıyorum. Böbrek ve kalp hastalığım var. Bir yere de gidip dolduramıyorum. Bu akşam dükkandan aldırdım suyu, param yetmiyor. Banyo yapamıyoruz” diye yakındı. (ÇANAKKALE)

ÖNCEKİ HABER

Süt üreticileri: Hükümetin belirlediği süt bedeli yetersiz

SONRAKİ HABER

Gültan Kışanak'tan mektup: Cezaevi kitap yasağı getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa