26 Haziran 2016 21:37

Alevi örgütleri Madımak ve Ankara’ya çağırdı

Alevi örgütleri, tüm demokratik kamuoyunu Madımak  Katliamı’nın yıldönümünde Sivas’ta düzenlenecek anma ve Ankara’da düzenlenecek mitinge davet etti.

Alevi örgütleri Madımak ve Ankara’ya çağırdı

Paylaş

Alevi örgütleri, tüm demokratik kamuoyunu Madımak  Katliamı’nın yıldönümünde Sivas’ta düzenlenecek anma ve Ankara’da düzenlenecek mitinge davet etti.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve İstanbul’daki Alevi kurumları, 2 Temmuz Madımak Katliamı’nın yıl dönümü öncesi düzenlenecek anma etkinliklerine ilişkin Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Katliamda yaşamlarını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Alevi köylerinde, topraklarında IŞİD kampları istemiyoruz” ve “Katliamlarla karanlığa teslim olmayacağız” pankartları açıldı. 

SOKAKLAR HAK MÜCADELESİ VERENLERİNDİR

Açıklamada konuşan Anadolu Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün, Türkiye halklarına çağrıda bulunarak, faşizme karşı herkesi 2 Temmuz’da Sivas’ta düzenleyecekleri anma etkinliğine çağırdı. Düzgün, bu yılın Alevilerin faşizm karşısında direniş yılı olacağını söyledi.Düzgün’ün ardından basın açıklamasını PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Muhittin Yıldız okudu. Alevilere yönelik devlet politikasının ülkenin bir bütün Alevisizleştirilmesi projesinden başka bir anlam taşımadığını söyleyen Yıldız, Kürt kentlerine dönük gelişen sıkıyönetim saldırılarına da değinerek, “Sur, Silopi, Cizre, Nusaybin de hala Madımak’ın dumanı tütüyor” dedi.

Yıldız, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anısına sahip çıkmak, Sivas Katliamı hakikatiyle yüzleşme gerçekleşene kadar mücadele edeceklerini söyledi.  Alevileri ve tüm duyarlı kamuoyunu 2 Temmuz’da Sivas’ta yapılacak anma ve Ankara’da düzenlenecek mitinge çağıran Yıldız, “Sokaklar ve meydanlar katliamcı çetelerin değil, hak mücadelesi veren onurlu yurttaşlarındır. Gelin 2 Temmuz’da Gezi ruhuyla alanlarda olalım. Sivas Katliamı toplumun vicdanında bir yaradır. Gelin 2 Temmuz’da Sivas’ta olalım. Gelin bu 2 Temmuz’da Ankara mitinginde buluşalım. Bir olalım, birlik olalım, güç olalım” dedi. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

İhlal var, yeniden yargılama yok!

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa