Diyarbakır'da 'Lice'ye ses ver' eylemi

Diyarbakır'da 'Lice'ye ses ver' eylemi

Diyarbakır'da Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Lice'deki askeri operasyonlara dikkat çekmek için eylem yaptı.

Diyarbakır'da Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Lice'deki askeri operasyonlara dikkat çekmek için AZC Plaza önünde eylem yaptı.

Platform adına açıklamayı yapan Kamuran Taş,  "Lice’nin AKP medyası eliyle hedef gösterildiğine" dikkat çekerek "Lice'de yapılan operasyonlarda köylerin yakılıp yıkılarak doğanın tahrip edildiğini, bu yıkımın 90'lı yılları aşan bir tahribata sebep olacağını böylelikle bölgenin insansızlaştırılacağını" vurguladı.

Taş bölgede yürütülen operasyonların kutuplaşmayı arttıracağını ifade ederek  ‘’Vurmakla, kırmakla ve yakıp-yıkmakla Kürt sorununun çözülemeyeceğini, gelmiş geçmiş tüm iktidarlar, kuvvet komutanları ve bilim insanları her fırsatta dillendirmiştir, dillendiriyorlar’’ dedi.

Güvenlikçi politikaların geçmişte olduğu gibi bugün de çözüm getirmeyeceğini söyleyen Taş ‘’Ellerin karşılıklı olarak tetikten çekilip sorunun siyasi zemine çekilerek, çözümün karşılıklı müzakere ile olacağını’’ belirtti.

Taş ayrıca savaşın tüm kesimleri etkileyeceğinin altını çizerek kamuoyunu savaş politikalarına karşı duyarlı olmaya, barış ve müzakere çağrısı yapmaya davet etti.

Eylem yapılan açıklamanın ardından sona erdi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER DiyarbakırLice