24 Haziran 2016 15:53

İstanbul Müzik Festivali bugün sona eriyor

44. İstanbul Müzik Festivali 115 yıllık zengin müzikal geleneğine sahip Viyana Senfoni Orkestrası ile kapanıyor.

İstanbul Müzik Festivali bugün sona eriyor

Paylaş

44. İstanbul Müzik Festivali 115 yıllık zengin müzikal geleneğine sahip Viyana Senfoni Orkestrası ile kapanıyor. Orkestra, bu konserinde yorumlarıyla özellikle övgü topladığı Romantik dönemden başyapıtlar seslendirecek.Konserin solisti, eleştirmenlerin övgü yağmuruna tuttuğu Alice Sara Ott. 

Alice Sara Ott, Chopin Valsleri'nin tamamını yorumladığı iddialı kaydıyla Echo ödülünün sahibi oldu. Londra Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, Bavyera Radyo Senfoni, NHK Senfoni, Los Angeles Filarmoni, Chicago Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralar eşliğinde konserler vermiş olan 27 yaşındaki genç solist, festivalde Viyana Senfoni Orkestrası ile Liszt'in Weimar yıllarının en önemli eserlerinden biri olan ve yorumcunun virtüözitesini şart koşan 2 numaralı Piyano Konçertosu'nu yorumlayacak.

Geleneksel Viyana tınısına sahip çıkan orkestranın müzikal karakterini şekillendiren efsanevi şefler arasında Richard Strauss, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan ve Fabio Luisi sayılabilirken bu gece konsere şeflik yapacak isim ise Robert Trevino. 

Trevino’nun Bamberg Senfoni, San Francisco Senfoni, Dresden Filarmoni, Londra Filarmoni, Royal Flemish Filarmoni ve Frankfurt Radyo Senfoni Orkestralarıyla konserleri geçen sezonun yankı uyandıran işbirliklerinden olurken gelecek sezon da Royal Stockholm Filarmoni, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası, City of Birmingham Symphony, Orchestra della Maggio Musicale Fiorentino, Philharmonia Zurich, Toronto Senfoni, Royal Liverpool Philharmonic ve Cleveland Orkestrası’nı yöneteceği konserler müzikseverler tarafından ilgiyle beklenmete. (KÜLTÜR SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Cizirê'de 90 binin üzerinde öğrenci anadilinde eğitim gördü

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa