24 Haziran 2016 11:53

Hamza Aktan'a yazmadığı ve paylaşmadığı tweetlerden suçlama!

İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan'ın attığı tweetler nedeniyle başlatılan soruşturmanın iddianamesi kabul edildi.

Paylaş

Twitter'daki paylaşımları gerekçe gösterilip 30 Nisan'da evi basılarak gözaltına alınan İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan hakkındaki iddianame tamamlandı. İddianamede, Aktan'ın yazmadığı ve paylaşmadığı Tweet'lere de yer verildi. Aktan hakkında "örgüt propagandası"ndan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Cumhuriyet Savcısı Ahmet Demirhüyük'ün hazırladığı 3 sayfalık iddianamede, biri 30 Eylül 2015'te, diğerleri 11 Ocak'la 18 Ocak 2016 tarihleri arasında yazılmış 9 Tweet alıntılandı ve bunların Hamza Aktan tarafından paylaşıldığı öne sürüldü. Ancak örgüt propagandasına kanıt olarak gösterilen bu tweetler Aktan'a ait değildi.

Aktan, savcının iddianamede yer verdiği bazı tweet'eri kendisinin yazmadığını ve paylaşmasının da mümkün olmadığını vurguladı. Aktan, "Benim olduğu öne sürülen tweetleri ilk kez iddianamede gördüm. Üstelik o dönemde Twitter'ı hiç kullanmadım bile" dedi. 

Aktan, "3 Ekim 2015 ile 26 Şubat 2016 arasında yaklaşık 5 aylık bir dönemde Twitter'da tek bir mesaj yazmadım. Ancak iddianamede Ocak 2016'ya ait 8 Tweet'i benim paylaştığım öne sürülüyor. İnanılır gibi değil" dedi.

Aktan, gözaltına alındığında sokağa çıkma yasağının uygulandığı Cizre'yle ilgili haberleri paylaştığı ve koruculuk sistemiyle ana akım medyayı eleştirdiği Tweet'lerden sorgulanmıştı. Suçlamaya konu edilen Tweet'lerden biri BBC'nin Cizre ile ilgili bir haberiydi.

İNGİLİZCE TWEETE YANLIŞ ÇEVİRİ

İddianamedeki dikkat çeken bir başka nokta, Aktan'ın İngilizce yazdığı bir Tweet'inin Türkçe'ye yine yanlış çevrilmesi oldu.

10 Eylül 2015'te Cizre'yle ilgili tweette "Locals and Kurdish politicians are calling on EU & UN to act as the situation has already reached to a very dangerous level (Bölge halkı ve Kürt siyasetçiler, durum çok tehlikeli bir seviyeye ulaştığı için AB ve BM'ye harekete geçmeleri çağrısı yapıyor.") diye yazan Aktan'ın bu tweet'i, "AB ve BM'ye çağrıda bulunuyoruz. Yerli halk ve Kürt siyasetçiler açısından durum çok kötü seviyeye ulaşmıştır" diye çevrildi.

Bu yanlışın 30 Nisan'daki polis sorgusunda da yapıldığını ve bunu o zaman düzelttirdiğini söyleyen Aktan, iddianamede bu yanlışın tekrarlanmasına anlam veremediğini ifade etti.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği iddianamede, Aktan hakkında örgüt propagandası yapma suçlamasıyla bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası istendi.

30 Nisan'da adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Aktan'ın ilk duruşması 27 Ekim'de görülecek. (DİHA)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hatip Dicle: Halkımız seçilmişlerini yalnız bırakmaz

SONRAKİ HABER

Adana’da cezaevindeki kadınlara dayanışma kartları atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa