Cizre'deki evi yıkılmasına rağmen sokağını terk etmedi

Cizre'deki evi yıkılmasına rağmen sokağını terk etmedi

Cizre'deki evinin kendisine sorulmadan yıkıldığını belirten Mahsume Danış, '"Devlet gelip keşif yaptı. Gün boyu evimin yıkılışını izledim' dedi.

Devlet ablukasının sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesinde, Bakanlar Kurulu'nca alınan "Acele kamulaştırma" kararı ile "Riskli alan" ilan edilen mahallelerde evlerin yıkımı sürüyor. Cudi Mahallesi'nde yüzlerce evin yıkılması ardından Nur Mahallesi'nde yıkıma başlanırken, mülk sahiplerinin yaptığı itirazlar dikkate alınmıyor. Evi yıkılmasına rağmen mahallesini terk etmeyen kadınlardan Mahsume Danış (40), kirada kaldığı evin penceresinden gün boyu evinin yıkılışını izledi. 

Evlerin önce tank ve topla vurulduğunu hatırlatan Danış, yıkımın bilinçli bir şekilde yapıldığını dile getirdi. Hasar Tespit Komisyonu'nun kendi başına karar verdiğini de vurgulayan Danış, "Devlet kendi kafasına göre gelip keşif yaptı. Sonra kepçeyi getirdi yıktı. Daha önce de gelip bizi uyarmadı. Evimize yıkım verdiklerini bile söylemedi. Bize sormadan bizim yetkimizi almadan evimizi yıktı. Biz imza falan vermemiştik. Geldi gözümün önünde yıktı. Paralarını istemiyorduk. Bize evimizi verseydiler, biz onarırdık" diye konuştu. 

'HER GÜN EVİMİN ENKAZINI İZLİYORUM' 

8 çocuğuyla sokakta kaldıklarını aktaran Danış, şunları söyledi. "Köylülerimiz bizi evine davet etti. 8 ay bize baktılar, ama nereye kadar kalabilirdik ki? Daha sonra yıkılmış evimin hemen önündeki bu eve geldik ve mahallemi terk etmedim. Evimiz artık yok, kirada kalıyoruz. Ben buradan her gün evimin enkazını izliyorum. Çocuklarımın büyüdüğü ev artık sadece bir enkaz. Bu beni çok üzüyor." 

Cizre halkını da seslenen Danış, "Kimse evinin yıkılmasına izin vermesin. Gerekli işlemleri yapsın. Bizim evimizi yıktılar, kimse evinin yıkılmasına izin vermesin" dedi. (DİHA)

www.evrensel.net