Özgür Gündem'in nöbetçi yayın yönetmeni Ergun Babahan oldu

Özgür Gündem'in nöbetçi yayın yönetmeni Ergun Babahan oldu

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan 'Nöbetçi Yayın Yönetmenliği' kampanyasını bugün Gazeteci Ergun Babahan devraldı.

Baskı ve saldırıların hedefinde olan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmaya giren gazeteci, aydın ve yazarların başlatmış olduğu "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyası, tüm baskı ve tutuklamalara rağmen büyüyerek devam ediyor. Bugün nöbeti devralan Gazeteci Ergun Babahan, Türkiye'de olan diğer medya gruplarının mücadele etmektense biat etmeyi tercih ettiğini belirtti. Babahan, "Türkiye'de özgürlük, özellikle basın özgürlüğü mücadelesi geniş kesimlere, ana akım medyaya yayılmış bir mücadele değil maalesef. İşte en son Hürriyet'e ve Doğan Medya Grubu'na yönelik baskılarda tanıklık ettik ki, ana akım medya baskıyı görünce teslim oluyor, biat ediyor. İktidarın taleplerine uygun yayıncılığa başlıyor" dedi.

CESARET, KORKMAMAK DEĞİL, KORKULARIN ÜZERİNE YÜRÜMEKTİR

Kürt ve sol basının mücadeleyi dar alanda tuttuğunu iddia eden Babahan, birçok alandan gazetecinin, bu mücadelede yer alması gerektiğini söyleyerek, özellikle bu dönemde ağır baskılar altında olan Kürt basınına destek olunması gerektiğini belirtti. Babahan, "Zaten Kürt coğrafyası bugün Türkiye'de ana akım medyanın görmediği, yok saydığı hak ihlallerini ve hukuk dışı uygulamalarının hat safhaya ulaştığı bir dönemde tek haber kaynağımız, sadece orada çalışan genç Kürt gazetecilerdir" diye konuştu. Yaşanan son süreçten sonra ister istemez bir tedirginlik söz konusu olduğunu belirten Babahan, "Böyle bir dönemde tedirginlik olmuyor mu? Oluyor. Ama önemli olan endişelerin korkuların üzerine gidebilmek. Cesaret denilen şey hiçbir şeyden korkmamak değil, o korkuların üzerine yürümektir" ifadesini kullandı.

Babahan, "Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti olacaksa, bunun için mücadele verilmeli" diyerek, Türkiye tarihinin en karanlık dönemlerinden birinin yaşandığını ve halkın bu dönemde en çok ihtiyacı olduğu şeyin gerçek haber alma hakkı olduğunu söyledi. (DİHA)

www.evrensel.net