ABD’de Demokratların mecliste oturma eylemi sürüyor

ABD’de Demokratların mecliste oturma eylemi sürüyor

ABD Kongresi'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Partililerin kürsü önündeki oturma eylemi devam ediyor.

ABD Kongresi'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde Georgia'nın Demokrat Partili Milletvekili John Lewis önderliğinde kürsü önündeki oturma eylemi devam ediyor.

Demokratlar, silah yasasında değişikliğe gidilmesi ve "terör şüphelileri"nin kolayca silah satın alamaması için hazırladıkları yasanın oylanmasını istiyor. Cumhuriyetçi Partili vekiller ise bu değişikliğe yanaşmıyor.

Demokratların istediği değişiklikler arasında ABD'de uçağa binmesine izni olmayan kişilerin silah da satın alamaması ve adli sicil incelemesinin daha detaylı yapılması da yer alıyor. Demokratlar, bu değişikliğin oylamaya sunulmasına kadar oturma eylemlerini devam ettireceklerini açıkladı.

Cumhuriyetçi Partili milletvekilleri ise, 4 Temmuz tatil haftasından önce kendilerini bekleyen kimi yasaları oylamak ve evlerine ya da seçim bölgelerine gitmek istiyor. Çarşamba günü başlayan eylemin 12'nci saatinde Temsilciler Meclisi Başkanı, Cumhuriyetçi Partili Paul Ryan eylemci vekiller ile görüşmeye gitti ancak istediği sonucu alamadı.

TELEVİZYONLAR KAPATILDI 

Oturma eyleminin başlamasından bir süre sonra meclis oturumlarını sürekli veren C-SPAN kanalı yayını kesti. Kanalın yayını kesmesi büyük tepkilere neden olurken C-SPAN, mecliste bulunan kameraların kontrolünün kendilerinde olmadığını açıkladı ve Demokrat Partili milletvekillerinin tweetlerini ekrana yansıtarak oturma eylemini haber yaptı.

EYLEM GECE DE SÜRDÜ

Demokratlar, eylemi gece de sürdürürken yasanın oylamaya sunulana kadar kürsü önünde oturacaklarını söyledi. Demokratlar, bir haftaya kadar yasanın oylanmaması halinde Cumhuriyetçi Partili vekillerin 4 Temmuz tatilinde seçmenlerine bu durumu açıklamakta zorlanacağını düşünüyor. 

Bu yüzden eylemleri sırasında "Yasa yoksa oy yok (nobill, novote)" diye arada slogan atıyorlar. Eylemci vekiller ayrıca Cumhuriyetçilerin gece ışıkları ve klimaları kapatma ihtimaline karşı da hazırlıklı geldiklerini açıkladı.

OBAMA'DAN DESTEK

ABD Başkanı Barack Obama resmi Twitter hesabından John Lewis için, "Silah şiddeti konusunda en çok ihtiyaç duyduğumuz yerde yaptığın liderlik için teşekkür ederim John Lewis" yazdı.

ABD eski Başkanı Bill Clinton da Lewis'in yaptığı eylemi "liderlik" olarak tanımladı.

NEDEN KÜRSÜ İŞGALİ YOK? 

ABD siyasetinde bir yasanın oylanması veya gündeme gelmemesi için en sık başvurulan yol, "kürsü işgali" (filibuster) olarak bilinir. Ancak bu sadece Kongre'nin üst kanadı olan Senato'daki senatörlerin yapabileceği bir eylem. Senatörlerin konuşma süreleri hakkında bir kısıtlama olmadığı için kimi senatörler saatlerce kürsüden inmeden konuşabilir.

Temsilciler Meclisi üyelerinin böyle bir hakkı olmadığı için onlar Meclis Kürsüsü önünde oturma eylemi yaparak, istediklerini elde etmeye çalışıyor. (DİHA)
 

www.evrensel.net