23 Haziran 2016 04:02

Hiç gitmediği Elazığ’da hırsızlık yapmakla suçlandı

İstanbul Zeytinburnu’da karton çanta üreten Recep Esener’e, Elazığ’da bir doktorun evini soyma iddiasıyla 5 yıl hapis cezası verilmiş.

Paylaş

Sultan ÖZER
Ankara

İstanbul Zeytinburnu’da karton çanta, ambalaj, kutu üreten Recep Esener, hayatında hiç gitmediği Elazığ’da bir doktorun evini soyma iddiasıyla 5 yıl hapis cezası yedi.
Büyük mağazaların müşterilerine verdikleri ip saplı karton çantalar da üreten Recep Esener’in başı, bu çantadaki parmak izi nedeniyle belaya girdi. Recep Esener, Elazığ’da bir doktorun evini soymakla suçlandı, Elazığ 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından “nitelikli hırsızlık”tan 5 yıl hapisle cezalandırıldı.

KARTON ÇANTADA PARMAK İZİ

Esener’in Avukatı Aykaç Saygı, Elazığ’da bir doktorun evine hırsızın girdiğini, Elazığ Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekibinin doktorun evinde yaptığı inceleme ve DNA testinde herhangi bir bulguya rastlanmadığını, parmak izi araştırmasında ise bir markaya ait karton çantanın dış yüzeyinde parmak izlerinin tespit edildiğini söyledi. “Parmak izleri üzerinde yapılan APFIS sorgulamasında 5 adet farklı el ve parmak izine rastlanıyor. Bu izlerin Recep Esener’e ait olduğu tespit ediliyor” diyen Avukat Saygı, Elazığ 4. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davada Recep Esener hakkında, “Mala zarar verme, bina içerisinde muhafaza altına alınan eşya hakkında nitelikli hırsızlık ve konut dokunulmazlığını ihlal etme” suçlamalarıyla yargılama yapıldığını ve Recep Esener’in, “nitelikli hırsızlıktan” 5 yıl, ayrıca “Konut dokunulmazlığını ihlal” den 5 ay, “Mala zarar verme”den de 3 ay hapis cezasına mahkum edildiğini söyledi.

‘HARİTADA BİLE YERİNİ BİLMİYORUM’ DEDİ AMA...

Avukat Aytaç Saygı, yargılama sırasında Recep Esener’in talimatla verdiği ifadesinde “Elazığ’a hiç gitmediğini, hatta görmediğini, yerini haritada bile bilmediğini” söylemesine rağmen, mahkemenin bu ifadeye itibar etmediğine dikkat çekti. Saygı, dosyada yaptığı incelemede, Recep Esener’in İstanbul Zeytinburnu’da Yunus Ambalaj adlı firmada çalıştığını, bu kapsamda değişik firma ve şirket adlarına muhtelif karton çanta, kutu ve karton ambalaj imal ettiklerini, söz konusu marka çantaların da üretimleri arasında olduğunu tespit ettiğini anlattı. Saygı, Yargıtaya temyiz başvurusunda bulunduklarını ve dosyanın halen Yargıtay Cumhuriyet Savcılığında inceleme aşamasında olduğunu söyledi.

KENDİ EVİNE DE HIRSIZ GİRMİŞTİ

Evrensel'e olayı anlatan Recep Esener, “Karakoldan çağrılınca, üç ay önce evime hırsız girmesiyle ilgili zannettim. Eşyalarım bulundu diye sevinerek gittim, ama öyle değilmiş. Şoka girdim” dedi.
Yine de mahkemede nasıl olsa iş anlaşılır diye çok da dert etmediğini belirten Recep Esener, hapis cezası gelince psikolojisinin bozulduğunu, yaşamının altüst olduğunu söyledi. Recep Esener’in eşi Dilek Esener de “Psikolojimiz bozuldu, üzüntü ve stresten eşimin yüzünde yaralar çıktı. Çok kötü tartışmalarımız oldu, ayrılma noktasına geldik. Eşim çok çöküntü yaşadı, intihar etmekten bile söz etti” dedi.
Esener’lerin umudu şimdi Yargıtayda. Gerçek bir inceleme ve yargılama ile işin aslının anlaşılabileceğini söylüyor, bunu umut ediyorlar.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Lübnan’da sorunlar çözülmedi, halk hareketi yine yükselecek

SONRAKİ HABER

Yüksek yargıda tasfiye listesi hazır, listeye destek MİT'ten

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...