Şiirler, mülteciler ve barış için okundu

Şiirler, mülteciler ve barış için okundu

Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, Suriyeli ve Türkiyeli şairler, şiirlerini barış için okudular ve barış taleplerini dile getirdiler.

Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte bir araya gelen Suriyeli ve Türkiyeli şairler, şiirlerini barış için okudular ve barış taleplerini dile getirdiler. Etkinlikte hem merkezi yönetimden hem de yerel yönetimlerden mültecilere insanca bir yaşam sağlaması istendi. 

Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, Dünya Mülteciler Günü kapsamında ‘Şiirler, Mülteciler ve Barış İçin’ isimli bir etkinlik düzenledi. Gündoğdu çimlerinde gerçekleştirilen etkinliğe, Suriyeli ve Türkiyeli şairler şiirleri ile katılırken etkinlikte yapılan konuşmalarda barış mesajları verildi. Etkinliğe çok sayıda Suriyeli ve Türkiyeli de dinleyici olarak katıldı. 

Etkinlikte ilk olarak konuşan Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, Türkiye’nin mülteci sorununa bakış açısına değinerek “ Ülkemize gelen Suriyeliler de “Geçici koruma yönetmeliğine bağlıdır. Onlar için her şey geçici olarak adlandırılmaktadır. Geçici egitim merkezi, geçici barınma merkezi gibi. Beş yıldır bu topraklarda yaşayan insanlar için her şey geçici. Bu durum her türlü insan hakları normuna aykırı bir durumdur” dedi. 

‘SURİYE’YE GİTTİĞİMDE DE SİZİ UNUTMAYACAĞIZ’

Ardından konuşan Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih, herkesin birer mülteci adayı olduğunu ifade ederek “Türkiye’de 3 milyon mülteci var. Bunların hayatlarını düzenlemek kolay değil. Bunun farkındayız. Bir Suriyeli hata yaparsa bu bütün Suriyelilere mal oluyor. Biz buradan bütün İzmir halkına teşekkür ediyoruz. Bizi kucakladınız. Bize kapınızı açtınız. Suriyelilere yerleştikleri mahallelerde halk destekçi oldu. Teşekkür ediyoruz. Bu iyiliği, bu misafirliği unutmayacağız. Yarın Suriye’ye gittiğimizde de unutmayacağız” dedi. 

Daha sonra sahneye çıkan her iki halktan şairler kendi anadillerinde şiirler okudular. Şairler, hem konuşmalarında hem de şiirlerinde barış ve kardeşlik mesajları verdiler.  

ÇOCUKLAR DA BİR ARAYA GELDİ

Etkinlik boyunca Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar da oyun atölyelerinde bir araya geldiler. Konak Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyelerinin katılımıyla çocuklar, kartondan turna, kilden heykel yaptılar, beraber oyun oynadılar. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net