Uluslararası 25 kurumdan tutuklamalara karşı ortak açıklama

Uluslararası 25 kurumdan tutuklamalara karşı ortak açıklama

Gazeteci Erol Önderoğlu, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Yazar Ahmet Nesin'in tutuklanması, uluslararası 25 kurum tarafından protesto edildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ile birlikte Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Yazar Ahmet Nesin'in tutuklanması, Avrupa'dan Asya'ya, Amerika'dan Afrika'ya 25 kurum tarafından protesto edildi.

RSF'nin PEN, Article 19, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve Uluslararası Basın Enstitüsü ile birlikte yayınladığı ortak açıklamada, Önderoğlu, Fincancı ve Nesin'in tutuklanmalarının şaşkınlık verici olduğu ifade edildi.
Açıklamada, Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin'in, diğer 40 kişiyle birlikte, çok sayıda soruşturmaya maruz kalan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma kampanyasına katıldıkları için "terörist propaganda" yapmakla suçlandıkları hatırlatıldı.

Erol Önderoğlu'nun, Türkiye'deki basın özgürlüğüne dair raporlar hazırladığı ve bu raporların bianet'te yayınlandığı, Uluslararası İfade Özgürlüğü İletişimi (IFEX) yönetiminde yer aldığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü de dahil çok sayıda uluslararası kurumla birlite çalışmalar yürüttüğü ifade edildi.
Açıklamada, Önderoğlu, Fincancı ve Nesin'in hemen, koşulsuz olarak serbest bırakılması istendi.

AÇIKLAMAYA İMZA ATAN KURUMLAR:

Gazetecileri Koruma Komitesi, Etik Gazetecilik Ağı, PEN Rusya, Dünya Gazeteler ve Gazete Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA), PEN Finlandiya, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi, PEN Kanada, Sansür Endeksi, PEN Güney Afrika, Küresel Editör Ağı, PEN Çek Cumhuriyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, PEN Katalonya, PEN Japonya, PEN Portekiz, PEN Norveç, PEN Almanya, PEN Türkiye, PEN Bangladeş, PEN Amerika, PEN Danimarka, PEN Trieste, PEN San Miguel - Meksika, İngiliz PEN, PEN Afrika. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net