22 Haziran 2016 13:38

IŞİD’in arşivi tercüme edilmeden savcılığa gönderilmiş

IŞİD'in Diyarbakır Emirine ait 2 bin 580 sayfalık Arapça dokümanın tercüme edilmeden savcılığa gönderildiği ifade edildi.

IŞİD’in arşivi tercüme edilmeden savcılığa gönderilmiş

Paylaş

Diyarbakır'da 26 Ekim 2015 tarihinde IŞİD’in hücre evlerine yapılan ve 7 IŞİD'linin öldürüldüğü operasyondan sonra yakalanarak, tutuklanan örgütün Diyarbakır Emiri Nihat Turan’a ait bilgisayarın bir ihbar sonucu bulunduğu ve hard disklerden çıkan 2 bin 580 sayfalık Arapça dokümanın tercüme edilmeden savcılığa gönderildiği ifade edildi.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde 26 Ekim günü IŞİD’in hücre evlerine yapılan operasyonda Polis Sadık Özkan ve Gökhan Çakıcı ile IŞİD üyesi Veysel Argunağa, Cahit Ölmez, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıdık Bünül, Orhan Genç ve Ersel Gergüy öldü. Operasyondan sonra devam eden soruşturma kapsamında gözaltına alınarak, tutuklanan örgütün Diyarbakır emiri olduğu öne sürülen Nihat Turan’a ait bilgisayarın ise operasyondan 8 gün sonra bir ihbar sonucu ele geçirildiği ortaya çıktı. Hard disklerin incelemesinde çok sayıda Arapça doküman çıkarken, bu dokümanların tercüme edilmeden savcılığa gönderildiği ortaya çıktı. Ebubekir el Bağdadi’ye ait konuşma metinlerinin bulunduğu bilgisayarda, 2 bin 580 sayfalık Arapça metin ele geçirildi. 17 Aralık 2015 tarihinde savcılığa gönderilen raporda, bilgisayarda IŞİD’in çocuklara yaptırdığı infaz görüntülerinin de çıktığı kaydedildi. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Çavuşoğlu: İsrail'le normalleşmede Hamas diye bir şart yok

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç PFDK'ya sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa