Savcı bu kıyafetleri

Savcı bu kıyafetleri 'terör suçu' saydı

Batman’da ‘KCK’ adı altında gerçekleşen operasyonlarda gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 5’i tutuklu 14 kişiden 3’ü için beraat isteyen Cumhuriyet Savcısı, 11 sanığın cezalandırılmasını talep etti. Savcı, yöresel kıyafetleri ‘örgüt propagandası’ olarak değerlendirerek hapis ceza

Metin İnan

Tutuklu sanıklardan Mehmet Şirin Ballı, Selamet Akyüz, İlyas Sağlam ve Rıdvan Aslan ile müdafi avukatların hazır bulunduğu dünkü duruşmada esas hakkında mütalaasını okuyan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Baklacı, sanıklardan Ahmet Sormaz, Nesri Kılıç ve Rıfat Başalak hakkında ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ ve ‘Örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davadan beraatlarına karar verilmesini talep etti. Mütalaada tutuklu sanıklar Aydın Kılıç, Mehmet Şirin Bağlı, Selamet Akyüz, İlyas Sağlam, Rıdvan Aslan ile tutuksuz sanıklardan Güllüzar Kalmış, Veysi Gülseren, Cahit Kanbay, Talat Aydın ve Şehmus Yaşar’ın ise ‘Örgüte üye oldukları’ iddiasıyla cezalandırılmasını isteyen savcı, aynı sanıkların, ‘örgüt propagandası’ yaptıkları iddiasıyla da cezalandırılmalarını talep etti.
Savcı Baklavacı, Batman’da 20 Mart 2009 yılındaki Newroz etkinliğine katılan tutuklu sanıklar Rıdvan Aslan ile Mehmet Şirin Bağlı’nın giydikleri yöresel kıyafetlerin, ‘Örgütün dağ kadrosunda bulunan örgüt üyelerinin giydikleri ve leşker olarak tabir edilen kıyafet’ olduğunu belirterek, bu kıyafetlerle örgüt propagandası yaptıklarını öne sürdü. Savcı mütalaasında istediği cezalara gerekçe olarak ev ve işyerleri ile sanıkların üzerlerinde bulunan BDP’nin seçim çalışmalarıyla ilgili materyalleri gösterdi. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net