Kör eden polislerin değil Ceyhan’ın peşine düştüler

Kör eden polislerin değil Ceyhan’ın peşine düştüler

2014 1 Mayısında polisin attığı plastik mermiyle bir gözünü kaybeden Barış Ceyhan 8 aylık tutukluğun ardından 16 Haziran'da yeniden gözaltına alındı.

Birkan BULUT
Ankara

2014 yılındaki 1 Mayıs eylemi sırasında Kızılay'da polisin attığı plastik mermiyle bir gözünü kaybeden ve HDP'nin  seçim çalışmalarına katıldığı  gerekçesiyle tutuklanan Barış Ceyhan, 8 aylık tutukluluğunun ardından 16 Haziran tarihinde  yeniden gözaltına alındı. Gerekçe ise 2014 yılındaki  1 Mayıs eylemi oldu.

Ceyhan'ın gözünü kaybetmesine neden olan polisler hakkındaki soruşturma 2 yıl geçmesine rağmen tamamlanamazken, Ceyhan tüm yıl hazırlandığı üniversite sınavının (LYS) bir gün öncesini nezarette geçirmek zorunda kaldı. Savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılan Ceyhan, "Cezaevinde olduğum halde ulaşamayıp, LYS'den bir gün önce hakkımda yakalama kararı çıkarttılar. Oysa gözaltına alınmadan iki gün önce GBT sorgusunda bir şey çıkmamıştı” diye tepki gösterdi. 

TUTUKLUYKEN EVİNE GİDİP İFADEYE ÇAĞIRDILAR

Tahliyeden kısa bir süre sonra Sincan F Tipi Cezaevi’ndeki arkadaşlarının ziyaretine giden Ceyhan, cezaevinden çıktığı esnada apar topar gözaltına alındı. Gözünü kaybettiği 1 Mayıs 2014 tarihinde "polislere taş atmak"la suçlanan Ceyhan, hakkındaki soruşturmadan gözaltına alınınca haberdar oldu. Üstelik Ceyhan'ın, yaklaşık 2 ay önce evine gelen polislerce ifadeye çağrıldığı da ortaya çıktı. Ailenin Ceyhan'ın  cezaevinde olduğu yanıtını vermesine rağmen, Ceyhan hakkında cezaevinden çıktıktan sonra yakalama kararı çıkarıldı. Ceyhan savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 

AÇTIĞI DAVANIN İNTİKAMI MI?

 Gazetemize konuşan Ceyhan, “O gün 1 Mayıs alanında yüzlerce kişi vardı. Bildiğim kadarıyla o eylem nedeniyle benden başka kimseye soruşturma açılmadı. Gözümü kaybetmeme neden olan polisler hakkında dava açmıştım. Tüm bu uygulamaların o davaya karşı yapıldığını düşünüyorum. Cezaevindeki arkadaşlarımın görüşüne gittiğimde de bir sürü soru sordular. Birçok kişi aynı sorunu yaşıyor. Tahliye olanlar dönüp arkadaşlarının görüşüne geldiklerinde 'Terör örgütüyle bağlantı kuruyor' deniliyor. Cezaevindeyken evime gelen TEM polisleri hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Cezaevinde olduğum halde ulaşamayıp, LYS'den bir gün önce hakkımda yakalama kararı çıkarttılar. Oysa gözaltına alınmadan iki gün önce GBT sorgusunda bir şey çıkmamıştı” diye konuştu. 

Ceyhan'ın avukatı Halil İbrahim Vargün de müvekkilinin gözünü kaybetmesi nedeniyle şikayetçi oldukları dosyada 2 yıldır hiçbir şey yapılmadığını söyledi. Savcıların kamu görevlileri hakkında açılan soruşturma ve davaları olabildiğince ağırdan aldığını belirten Vargün, siviller hakkındaki suçlamalarda ise çok hızlı davranıldığını söyledi.

Vargün, “Barış hakkında hemen dava açılıp tutuklanmıştı, 8 ay tutuklu kaldı. Ancak ne hikmetse gözü nedeniyle polislerden şikayetçi olduğumuz dosyada hiçbir ilerleme yok!” dedi. Ceyhan'ın cezaevinde olduğunu bilmelerine rağmen polislerin bilerek evine gittiğini dile getiren Vargün, kendisinin de müvekkilinin bu durumuna ilişkin bilgilendirilmediğini aranmadığını söyledi. 

www.evrensel.net