Galliano ve Luc’dan Kaldırım Serçesi’ne  saygı gecesi

Galliano ve Luc’dan Kaldırım Serçesi’ne saygı gecesi

44. İstanbul Müzik Festivali kapsamında yapılacak olan Edith Piaf’a saygı gecesi yarın saat 21.00’de, Fransız Sarayı Bahçesi’nde gerçekleştirilecek.

Fransa’dan çıkan pek çok müzisyen dünya çapında ün kazanmıştır, fakat sadece Edith Piaf ölümünden yarım yüzyıl sonra bile hâlâ uluslararası güncel müzik sahnesinde varlığını hissettirmektedir. Acılar, kayıplar ve aşkla dolu hayatını anlatan şarkıları, yaşadığı dönemde olduğu gibi bugün de dünyanın dört bir yanında insanlar için aşkın ifadesidir. 44. İstanbul Müzik Festivali Shakespeare’in ünlü dizesi “Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız” etrafında kurgulanan bu yılki programının sonuna yaklaşırken, 20. yüzyılın en güzel aşk şarkılarını yorumlayan Fransa’nın ikonik sesi, Edith Piaf’ı da unutmuyor.

II. Dünya Savaşı sırasında genellikle otobiyografik şarkıları ile Fransa’nın ulusal ikonu haline gelen Kabare Şarkıcısı, Şarkı Yazarı ve Oyuncu Edith Piaf nesilleri kapsayan bir ilham kaynağı. Fransız şansonlarının divasının bu karşı konulmaz çekimine kapılan ünlü müzisyenlerden biri de klasik müzikten caza uzanan besteci kimliği ile günümüzün en büyük akordeoncularından Richard Galliano. Farklı müzik stillerine hakimiyeti ile tango, salsa ve şansonlarla adeta flört ettiği söylenen Galliano, caz unsurları ve geleneksel valslerin bir sentezi olan New Musette’in de yaratıcısı. Bugüne kadar sayısız sanatçıyla iş birliği yapmış, birçok albüme katkısı bulunmuş Galliano’nun solist olarak da 50’yi aşkın albüm kaydı bulunmakta. Müziğin birleştirici gücüne her zaman vurgu yapan kusursuz Caz Gitaristi Sylvain Luc ise aranjör ve besteci olarak Paris cazının vazgeçilmezleri arasında sayılıyor. 2008 yılında Django D’or ödülünü kazanan Luc’un ertesi sene çıkardığı Summertime albümü kısa sürede 70 bini aşan satış rakamına ulaştı.

’90’lı yıllarda Richard Galliano Trio’da birlikte çalışan fakat daha sonra müzik kariyerlerine ayrı ayrı devam eden Galliano ve Luc ikilisi, “Kaldırım Serçesi”nin 2015’teki 100. doğum yılı onuruna gerçekleştirdikleri bu projede sanatçının saf duygu yoğunluğunu yansıtan unutulmaz şansonlarını tüm tazeliğiyle ikili olarak tekrar yorumluyorlar. Edith Piaf’a saygı gecesi yarın saat 21.00’de, Fransız Sarayı Bahçesi’nde gerçekleştirilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net