21 Haziran 2016 15:55

Erdoğan’ın Almanya'da açtığı davaya bir kez daha ret

Almanya mahkemesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Axel Springer’in yöneticisi Döpfner’e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması talebini reddetti.

Erdoğan’ın Almanya'da açtığı davaya bir kez daha ret

Paylaş

Almanya mahkemesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Almanya ve Avrupa’nın en büyük medya gruplarından Axel Springer’in yöneticisi Mathias Döpfner’e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle yaptığı başvuruyu bir kez daha reddetti.

Başvuru, Döpfner’in komedyen Jan Böhmermann’ın ‘Erdoğan şiiri’ne verdiği destek üzerine yapılmıştı.

Döpfner, nisan ayında Welt am Sonntag gazetesinde yayınlanan açık mektubunda komedyen Böhmermann’la dayanışma içinde olduğunu ifade edip ‘şiire kahkahalarla güldüğünü ve komedyeni candan desteklediğini’ söylemişti.

Erdoğan, okuduğu şiirle kendisine hakaret eden komedyen Jan Böhmermann’a yazdığı mektupla açık destek veren Mathias Döpfner’e karşı Köln Asliye Mahkemesi’nde ihtiyati tedbir davası açmış, konuyu görüşen mahkeme, Döpfner’in açıklamalarını ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek davayı reddetmişti.

Erdoğan avukatı Ralf Höcker aracılığıyla, Köln Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne itiraz hakkını kullanmıştı.

Mahkeme, bir alt mahkemenin Mayıs ayında verdiği ve Doepfner’in sözlerinin Almanya’da ifade özgürlüğü kanunlarının korunması altında olduğu yönündeki kararı onadı.

Mathias Döpfner, Böhmermann’a verdiği destek nedeniyle kendisine karşı açılan dava hakkında yaptığı açıklamada pişmanlık duymadığını belirtmiş ve mektupta yazdığı her şeyin arkasında olduğunu söylemişti.

Almanya’nın en büyük medya kuruluşlarından biri olan Axel Springer bünyesinde, ülkenin en çok satan gazetesi Bild ve Die Welt de var. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Meclisin Kürtçeye ihtiyacı yokmuş!

SONRAKİ HABER

AB’den Türkiye’ye ‘Suriye’ uyarısı: Tek taraflı adımlardan kaçının

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa