Emek Gençliği: Geleceksizlik ve işsizliğe karşı mücadeleye

Emek Gençliği: Geleceksizlik ve işsizliğe karşı mücadeleye

Adana Emek Gençliği 3 liseli gencin intiharı ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

Adana Emek Gençliği, Pazar akşamı Adana, Siirt ve Gaziantep’te ikisi 16 biri 17 yaşında 3 liseli gencin intiharı ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Emek Partisi il binasında gerçekleşen basın açıklamasını okuyan Emek Gençliği İl Yöneticisi Meri Kelleci, gençlerin intihar nedenleri farklı olsa da meselenin özünde gençlerin geleceksizlik kıskacında bulunması olduğunu söyledi. Kelleci, gençlerin umutsuzluğa itildiğini belirtti.

YGS-LYS sınavlarından düşük puan alındığında, dönem sonu karneler kötü geldiğinde intihar eden gençlerin sayısının son yıllarda artış gösterdiğini söyleyen Kelleci “Tüm bunlar bir yana gençliğin içine çekildiği yozlaşma, birçok aktiviteden yoksun bırakılma ise gençleri yalnızlaştırmakta ve buhrana sürüklemektedir” dedi. Adana’da son 3 haftada 4’ü çocuk 5 kişinin kanalda yüzerken boğularak hayatını kaybettiğini hatırlatan Kelleci, “Alınmayan önlemler, gençlerin vakit geçirmesi için yapılmayan tesisler burada da can almaktadır” dedi.

GENÇLERİN KENDİNİ İFADE EDECEĞİ ALANLAR AÇILMALI

Birkaç haftadır devam eden liselerde öğrencilerin ‘karanlığa sırtımızı dönüyoruz’ eylemlerinin bir anlamda buna tepki olduğunu dile getiren Kelleci, “Biz gençlerin, bizi yönetenler tarafından yalnızca oy deposu, ucuz iş gücü ve gerici politikalara yedeklenmesi gereken bir kesim olarak görüldüğümüzü söylemekte yanlış olmaz” dedi.

Kutlu doğum haftaları dışında liselerde başka etkinliklere izin vermemek gibi uygulamalar ve yasakçı zihniyetten vazgeçilmesini isteyen Kelleci, gençliğin kendini ifade etmesi için zemin hazırlanması gerektiğini söyledi.

BÖLGEDE GENÇLER ÖLÜYOR, OKULA GİDEMİYOR

İş cinayetleri ve Kürt illerindeki çatışmalı sürecin gençlerin geleceğinin ve bugününün karartıldığının bir diğer göstergesi olduğunu belirten Kelleci,  “Birçok genç arkadaşımız okul harçlığını çıkartmak veya hayatını devam ettirmek için çalışmak zorunda ve alınmayan önlemler sayesinde hayatını kaybetmektedir. Bölgede ise son aylarda çatışmalardan kaynaklı onlarca genç hayatını kaybetmiş, binlercesi ise eğitim hayatından mahrum kalmıştır” dedi.

EMEK GENÇLİĞİ: GENÇLERİ MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Emek Gençliği olarak, belediyeleri, hükümetleri konu hakkında uyaran Kelleci,  “Gençliğin kendini ifade edebileceği alanlar oluşturulmalı ve biz gençler üzerinde uygulanmak istenen her türlü gerici politikaya son verilmelidir. Gençliği bu düzene karşı birleşmeye ve kendi geleceğimiz, bugünümüz, yaşam koşullarımız için mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net