20 Haziran 2016 22:56
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Haziran 2016 10:41

3 'Nöbetçi'yi tutuklayan Altun, AKP'nin 'nöbetçi' hakimiymiş

'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri'ni tutuklayan Hakim Bekir Altun, 17 Aralık 2013'te gece yarısı nöbete çağrılarak kararları bozduran isim.

3 'Nöbetçi'yi tutuklayan Altun, AKP'nin 'nöbetçi' hakimiymiş

Paylaş

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Yazar Ahmet Nesin'nin tutuklanması kararını veren hakim tanıdık çıktı.

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında gece yarısı nöbete çağrılarak tahliye kararı aldırılan hakim Bekir Altun'un aynı zamanda Twitter ve Youtube yasaklarının altında da imzası bulunuyor.

SOSYAL MEDYA YASAKLARININ HAKİMİ

Nisan 2015'te Çağlayan Adliyesi'nde Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması ve öldürülmesi görüntüleri nedeniyle alınan erişim yasağı kararının altında imzası bulunan Altun, sosyal medya yasakları konusunda tanıdık çıktı.

Altun, daha önce de Twitter'da, kendisiyle ilgili bir haberin paylaşılmasına karşı harekete geçmiş, haberin linkini paylaşan tüm tweetleri sildirmişti.

Aynı yılın Ocak ayında da alınan "tweet sildirme" kararı, İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Bekir Altun'un başvurusu üzerine alınmıştı. Söz konusu başvuruda Altun hem "davacı" olmuş hem de başında bulunduğu mahkemede "karar verici" olmuştu. Karar sonrası aralarında Nazlı Ilıcak, Arzu Yıldız, Hanım Büşra Erdal ve Barış Yarkadaş gibi isimlerin de bulunduğu 30'u aşkın gazetecinin bu konuda attığı tweet ve paylaştıkları linklerin "silinmesine" karar verilmişti.

17-25 ARALIK'TA NÖBETE ÇAĞRILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ailesi ve dönemin 4 bakanının da isminin karıştığı 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında da hakim Altun, aktif yer almıştı. 17 Aralık 2013'te TOKİ, Fatih Belediyesi ve Halk Bankası'na yönelik operasyonu dalgasında hakim Altun, nöbete çağırılarak haklarında tutuklama talep edilen kişilerin salınması sağlanmıştı.

Havuz medyası, o zaman Altun'un yolsuzlukları aklama "kahramanlıklarını" şu şekilde övmüştü: "17 Aralık'ta hayata geçirerek şafak baskınlarıyla binlerce kişiyi tutuklamayı planlayan paralel örgüt, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi'yle yetkili Özgürlük Hakimi Bekir Altun'un nöbetini hesap edemedi. Operasyonun planlandığı tarihten iki hafta önce annesi vefat eden hakim, cenaze izninden dolayı nöbetini tutamamıştı. Cenaze izninden döndükten sonra tutamadığı nöbetle birlikte iki haftalık nöbet yazdıran Altun'a, adliye içinde '2 hafta üst üste nöbet tutma' diyerek telkin geldiği, ancak Altun'un nöbet tutmakta ısrar ettiği öğrenildi. TMK bürosunda uygun hakim bulamayan paralel yapılanma, 17 Aralık'ta sadece TOKİ, Fatih Belediyesi ve Halk Bankası'na yönelik operasyonları gerçekleştirebildi. Hukuksuz arama-el koyma ve gözaltı kararını Hakim Bekir Altun'a imzalatamayacağını bilen paralel şebeke, taleplere onay almak için örgüte angaje hakimin nöbetini beklemek zorunda kaldı. Israrlara rağmen nöbet kararından vazgeçmeyen hakim, Türkiye'de yıllar sürecek kaosun yaşanmasını ve birçok vatandaşın haksız yere tutuklanmasını önlemiş oldu."

Hakim Bekir Altun'un adı Selam ve Tevhid dosyasında da yer almıştı. Selam ve Tevhid ile ilgili yaklaşık 200 dinlemeden 150'sinin altında Altun'un imzasının olduğu belirtiliyor. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Sendikalar, insan hakkı örgütleri Gündem'de açıklama yapacak

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa