Samsun emek ve demokrasi güçleri muhalif basına sahip çıktı

Samsun emek ve demokrasi güçleri muhalif basına sahip çıktı

Samsun emek ve demokrasi güçleri Süleymaniye Geçidi’nde bir araya gelerek muhalif basına yönelik baskıları protesto etti.

Samsun emek ve demokrasi güçleri Süleymaniye Geçidi’nde bir araya gelerek baskı ve cezalara karşı karşıya kalan muhalif basına özelinde de para ve uyarı cezaları ile kapatılmak istenen Hayatın Sesi Televizyonu’na ve Evrensel Gazetesi’ne sahip çıktılar. 

Emek ve demokrasi güçleri adına basın açıklamasını okuyan Emek Partisi İl Başkanı Sait Kocaman şunları kaydetti: “Yıllardır uyguladığı halk düşmanı Emek düşmanı politikaların yapılan haksızlıkların yolsuzlukların, her türlü sömürünün, ülke kaynaklarının talan edilmesinin, doğanın ve yaşam alanlarının hızla tahrip edilmesinin ve bunların halkın emekçilerin yaşamlarında ortaya çıkardığı ağır sonuçların üstünü örtmek için satın aldığı yalan medyası aracılığıyla iktidarını sürdürmek isteyen Sarayı ve hükümeti kendi yanında yer almayan, kendisine boyun eğmeyen, halka gerçekleri söyleyen muhalif basını hedefe koymuş, terörle mücadele bahanesiyle saldırmaktadır” 

Erdoğan ve AKP yönetiminin basını ve halkın haber alma özgürlüğünü yok etmeye yönelik hamlelerine bir yenisinin daha eklendiğini belirten Kocaman “Hayatın Sesi televizyonunu paralı uyarı cezası verdiler. Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Özgür Gündem ve diğer muhalif basına yönelik baskılar, her vesileyle açılan davalar, IMC Tv’nin Türksat'tan çıkarılmasına varan cezalar ve savcılık girişimleri dikkate alındığında bu sefer hedefe Hayatın Sesi televizyonunun olduğu açıkça görülmektedir” dedi. 

Hayatın Sesi televizyonun yayın hayatına başladığından beri savaş politikalarıyla ilgili gerçeklerin görülmesi için çalışan, halkın gerçekleri öğrenmesi için uğraşan, halkın katkılarıyla kurulan, onun katkılarıyla ayakta kalan bir televizyon olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu nedenle Hayatın Sesi televizyonu baskı ve cezalarla susturulmak isteniyor. Ayrıca bugün Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma nöbet tutan Profesör Doktor Şebnem Korur Fincancı, Yazar Ahmet Nesin ve Gazeteci Erol Önderoğlu sarayın talimatıyla tutuklanmıştır. Bu keyfi antidemokratik uygulamayı kınıyor ve tutuklananların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bizler Samsun’daki emek ve demokrasi güçleri olarak bugüne kadar haksız ve hukuksuz her türlü engeli baskıyı kapatma ve susturma girişimini dayanışma ve mücadele ile aşan Hayatın Sesi televizyonu ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyor ve işçi ve emekçileri muhalif basını destekleme ve dayanışmaya çağırıyoruz.” (Samsun/ EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Haziran 2016 21:53
www.evrensel.net