Balıkların ölüm nedeni HES çıktı

Balıkların ölüm nedeni HES çıktı

Köprüçay’da 4 Haziran’dan bu yana devam eden şüpheli balık ölümlerine, HES firmasının kullandığı çimentonun neden olduğu belirlendi.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Köprüçay’da 4 Haziran’dan bu yana devam eden şüpheli balık ölümlerinin, HES firmasının kullandığı çimentonun nehir suyunun PH değerini düşürmesi ve balıkların solungaç sistemlerini felç etmesinden kaynaklandığını söyledi.

Antalya’nın Manavgat ve Serik ilçeleri sınırındaki Türkiye’nin önemli rafting merkezlerinden Köprüçay’da 4 Haziran’dan itibaren balık ölümleri halen devam ediyor. Ölü balıkla dolan 183 kilometre uzunluğundaki nehir boyunca tüm yerleşim bölgelerinde vatandaşlar panik içinde. Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlayıp Akdeniz’e döküldüğü alana kadar onlarca kırsal alanda yerleşimin mevcut olduğu nehir boyunca tarımsal sulama da yapılamıyor. 

Köprüçay’da meydana gelen balık ölümlerine ilişkin bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyünde inşa edilen baraj ve devamındaki 3 HES projesi inşaatında betonlaşma yapıldığını, kullanılan çimentonun nehir suyunun PH değerini çok düşürdüğünü söyledi. Doç. Dr. Gökoğlu, bu nedenle balıkların solungaç sisteminin felç olduğunu dile getirdi. 

Nehirde yüzme, balık tutma ve tüketme yasakları da devam ediyor. (Antalya/DHA)
 

www.evrensel.net