20 Haziran 2016 10:02

Aleviler Terolar'da semaha durdu

Mülteci kampının yapılmak istendiği Maraş'ın Terolar bölgesinde bini aşkın kişinin katılımıyla Muhabbet Cemi düzenlendi. 

Aleviler Terolar'da semaha durdu

Paylaş

Maraş Merkez Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Terolar (Sivrice Höyük) bölgesinde halka rağmen toplam 8 bin nüfuslu 8 Alevi mahallesinin göbeğinde yapılmak istenen 27 bin kişilik mülteci kampına karşı Alevilerin direnişi 89'uncu gününde sürüyor. 

Maraş Yaşam Platformu'nun çağrısıyla çok sayıda Alevi örgütünün ve sanatçının katılımıyla Muhabbet Cemi düzenlendi. Terolar Cem Evi önünde düzenlenen Muhabbet Cemi'ne Antep Alevi Kültür Merkezi (ATK), Narlı Alevi Kültür Derneği, Meletî Pir Sultan Derneği, Maraş Erenler Derneği, Maraş Pir Sultan Abdal Derneği, Maraş Eğitim Sen Şubesi, Garip Dede Dergahı, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sevim Yalıncakoğlu, sanatçılardan Erdal Erzincan, Hüseyin Turan, Tolga Sağ, Muharrem Temiz, Ulaş Özdemir ve çok sayıda Alevi dedesi ve pirinin yanı sıra bini aşkın kişi katıldı. 

ELEKTRİKLERİN KESİLMESİNE TEPKİ 

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Maraş Yaşam Platformu Salman Akdeniz, Alevilerin her yerde birlik içerisinde olması gerektiği vurgusunda bulundu. Muhabbeti Cem'i Gülbeng okunmasıyla başladı. Gülbeng'in okumasının ardından elektriğin kesilmesi yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Daha sonra sanatçıların söylediği deyişler ile semaha duran Alevi yurttaşların Muhabbet Cemi lokmaların dağıtımıyla son buldu. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınan 11 kişi serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Antalya'da eğitim kampına katılan liseli, intihar girişiminde bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa