Rusya: Gerekirse kalkanı vururuz

Rusya: Gerekirse kalkanı vururuz

RUSYA ve NATO arasında uzlaşı sağlanamayan füze kalkanı, Moskova’da uluslararası konferansta masaya yatırıldı. Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov, NATO ile füze kalkanı konusunda karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm üretemediklerini itiraf ederken, Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov ise gerektiğinde füze kalkanına

Serdyukov, “Bugüne kadar çözüm bulamadık. Görüşmeler çıkmazda. Ülkelerimiz şimdi bir ikilem içinde. Ya bu test sürecini geçip işbirliği ve ortaklığımızı yeni tehditlere karşı geliştireceğiz. Ya da gerekli askeri tedbirlerin karşılıklı olarak alınması için zorlanacağız” dedi.

NATO’nun 20 Mayıs’ta yapacağı Chicago Zirvesi’nde füze kalkanını Rusya olmaksızın ileriye taşımayı planladığını ifade eden Serdyukov, “Henüz Rusya ve ABD herhangi bir anlaşma sağlamadı” uyarısı yaptı. Rus bakan nükleer silahlarda indirim anlaşmalarında olduğu gibi Rusya ve ABD’nin füze kalkanı konusunda müzakerelerini sürdürmesi çağrısı yaptı.

KÜRECİK DE HEDEFTE

Konferansta konuşma yapan Rusya Genelkurmay Başkanı Makarov da, ülkesinin dışında tutulduğu bir savunma sistemine karşı gerekli önlemleri alacaklarını söyledi. Avrupa’nın ortasında yer alan Kaliningrad kentine nükleer başlık taşıyabilen İskender füzelerinin yerleştirilmesi, Rusya’nın güney ve kuzeybatı bölgelerine savunma sistemlerinin konuşlandırılması ve yeni vurucu silahlarla donatılması gibi alınacak karşı önlemlerini anlatan Makarov, “Avrupa füze kalkanı alt yapısının imha edilmesi olası alternatifler arasında” dedi.

Füze kalkanı sisteminin istikrarsızlaştırma niteliğini göz önünde bulunduran Rus Genelkurmay Başkanı Makarov, durumun gerginleşmesi durumunda uyarıcı ateşle karşılık vereceklerini söyledi.
Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev Avrupa füze savunma sisteminin 2020’ye kadar Rusya’nın kıtalararası balistik füze gücünü etkisiz hale getirebileceğini iddia etti. Füze kalkanında 2018-2020’de üçüncü ve dördüncü aşamaya geçileceğini ve Rusya’nın nükleer gücünü etkisiz hale getireceğini savunan Patruşev, sistemin parçalarının yerleştirilmesi ve gelecek planlanmanın bu tehdidi oluşturduğunu ifade etti.
Rusya ile anlaşma sağlanmadan devam eden çalışmaların nükleer dengesizlik ve stratejik istikrarsızlık oluşturacağını kaydeden Patruşev, Rus makamlarının hukuki bağlayıcılığı olan yazılı bir garanti talebine olumlu cevap verilmemesinin de bu endişeleri artırdığını iddia etti.

RUSYA NATO’YU İKNA EDEMEDİ

Konferansta konuşan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Aleksander Vershbow, küresel füze kalkanı sisteminin Rusya Federasyonu için tehlikeli olduğuyla ilgili Rus Genelkurmay Başkanlığı’nın ortaya attığı kanıtların ikna edici olmadığını belirtti. Vershbow, “Bizim sistemimiz Rusya’ya karşı değil, Rusya’yı hedef almıyoruz. Buna rağmen bugün sabah biz duyduk ki Rusya için tehlike varmış. Tabii ki sayın Makarov ve diğer yetkililere saygım var. Ama siz beni ikna edemediniz” karşılığı verdi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleşen konferansa NATO dahil, 50’den fazla ülkeden 200’ün üzerinde uzman katılıyor.
(DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net