19 Haziran 2016 19:24

Bilgisayarınız da sıcakta bunalır serinletmeyi unutmayın

Yaz sıcakları insanlar ve diğer canlılar için olduğu kadar, bilgisayarlarınız için de sorun teşkil ediyor.

Bilgisayarınız da sıcakta bunalır serinletmeyi unutmayın

Paylaş

Yaz sıcakları insanlar ve diğer canlılar için olduğu kadar, bilgisayarlarınız için de sorun teşkil ediyor. Aşırı ısınmadan kaynaklı performans kayıpları ve arızalar bilgisayarlar için büyük dert. Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızın ateşini düşürmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler şöyle sıralanabilir:

FANLARIN DOĞRU YERLEŞTİĞİNDEN EMİN OLUN

Toplama bilgisayarlarda fan yerleşiminin doğru olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Kasa içinde hava dolaşımının ve kasa dışıyla sirkülasyonun sağlıklı biçimde yapılabilmesi için en doğru yöntem, kasanın yan kapağında fan yerleşimi faydalı olacaktır. İkinci fan da tam karşısına veya kasanın arka kapağına yerleştirilmeli. Bu fan, sıcak havayı dışarı atacak şekilde dönmeli. Bu sayede fanlardan biri içeriye temiz ve serin havayı çekecek, diğeri de içerideki sıcak havayı dışarıya atacak şekilde dolaşım sağlayacak.

BİLGİSAYARIN ÇEVRESİNİ FERAH TUTUN

Bilgisayar kasasının çevresinde mümkün olduğunca boş alan bırakın. Çünkü bilgisayarınız, etrafındaki havayı içine çekerek kendisini soğutur. Masaüstü bilgisayarınızı bir köşeye veya bilgisayar masalarındaki o küçük dolaplara sıkıştırırsanız soğutma için gerekli hava akışını kısıtlamış olursunuz. Kısıtlı alandaki sıcak hava daha da ısınacak ve soğutması gereken bileşenleri soğutamayacaktır. Masaüstü bilgisayarınızın etrafında en az 5-10 cm’lik bir boşluk olduğundan emin olun.

SIVI SOĞUTMA KULLANMAYA ÇALIŞIN

Bilgisayarı soğutmanın yanı sıra, oldukça “havalı” bir görünüm de kazandıran kurumaya hazır sıvı soğutma sistemlerini internetten bulup sipariş vermek mümkün. Bu sistemi kullanabilmek için bileşenlerinizin ve kasanızdaki sistemin uygun olması gerekiyor. 

RUTİN TEMİZLİĞİ İHMAL ETMEYİN

Bilgisayardaki fanların çalışmasını engelleyen kir, toz, saç teli veya evcil hayvan tüyleri zaman içinde elektronik bileşenleri kaplayabilir ve daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, düzenli temizlik şart. Elektrik süpürgesiyle hava giriş çıkışlarını ve fanları temizlemek bir nebze olsun işe yarayacaktır. Ayrıca kasanın içini açıp, hava spreyi kullanmak, toz ve kalıntıları temizlemek önemli. 

DİZÜSTÜNDE SOĞUTUCU ALTLIK KULLANIN

Dizüstü bilgisayarınızı yaz sıcağında dizlerinizin üzerinde kullanmak hem dizlerinizin yanıp terlemesine hem de bilgisayarınızın aşırı ısınmasına yol açar. Masada kullanırken de yüzeyle arasında biraz boşluk bulunması hava akışını kolaylaştıracaktır. Bunun için altını tamamen kapatmayan bir destek kullanmanız yeterli. Eğer bunlar işe yaramıyorsa, USB’den güç alan soğutucu altlıklardan birini deneyebilirsiniz. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kardemir’de siyah çelenk kavgası

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa